Gospodarka

Inwestor strategiczny

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 18:50
Inwestor strategiczny posiada w przedsiębiorstwie ponad 50% udziałów, a jednocześnie ma środki finansowe i tzw. know how – czyli technologię i wiedzę. Dąży tym samym do rozwoju firmy – wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.
Audio
  • O Inwestorze Strategicznym mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów AvivaFoto: Polskie Radio

- Taki inwestor z reguły chce zdobyć wszystkie udziały w przedsiębiorstwie, ponieważ chce, by dana firma stała się ważną częścią biznesu, który prowadzi. – mówi.

- Dzisiaj już tak często nie używamy pojęcia inwestora strategicznego. Termin związany był przede wszystkim z wielkimi prywatyzacjami lat 90. Wtedy mieliśmy prawdziwy wysyp inwestorów strategicznych. To byli głównie inwestorzy branżowi, którzy brali udział w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw. Tacy inwestorzy byli też bardzo poszukiwani, ponieważ – trochę inaczej niż inwestor finansowy, który chce w krótkim okresie zarobić i wycofać się – inwestorzy strategiczni mają nieograniczony horyzont inwestycyjny – inwestuje po to, żeby prowadzić taką firmę przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – tłumaczy.

- W Polsce przeważają zagraniczne inwestycje typu greenfield, czyli takie, które rodzą się z zielonego pola – czyli niczego. Firmy inwestują i zaczynają budować się od podstaw – a o inwestorze strategicznym możemy mówić w przypadku dużych, i już istniejących przedsiębiorstw – dodaje Majtkowski.  

Dzisiaj inwestorem strategicznym nazwiemy tego, kto nabywa ponad połowę udziałów w firmie, dąży to uzyskania całości, ma wiedzę i możliwości by rozwijać biznes.

Dominik Olędzki

 

Zobacz więcej na temat: inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 19:47
Pierwsze Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały w latach 90 - tych i miały przyciągnąć do nas inwestorów, i zwiększyć liczbę miejsc pracy i to się udało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partnerstwo publiczno-prywatne to tańsze inwestycje, w krótszym czasie. I bez długu publicznego dla gmin

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 22:24
Dzisiaj (24.08.2015 r.) podpisano umowę o finansowaniu budowy Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. To dopiero pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie stroną publiczną inwestycji jest jednostka organizacyjna Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń