Gospodarka

Reguła wydatkowa

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:30
Reguła wydatkowa to zestaw przepisów ograniczających wzrost wydatków publicznych albo też wzrost deficytu publicznego.
Audio
  • Czym jest reguła wydatkowa i dlaczego ma tak duże znaczenie w utrzymaniu w ryzach finansów publicznych, wyjaśnia Adam Czerniak, Polityka Insight, SGH. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Adam Czerniak, Polityka Insight, SGH
Adam Czerniak, Polityka Insight, SGHFoto: Polskie Radio

Reguła wydatkowa ma na celu chronić państwo przed negatywnymi skutkami nadmiernego zadłużenia, czyli przed  destabilizacją finansów publicznych, a w dalszej kolejności, kryzysem.  Określa granice, do których rządzący mogą się zadłużyć.Dotychczas, od rozpoczęcia kryzysu finansowego, mieliśmy w Polsce cztery reguły -jedną, która wciąż obowiązuje dla wydatków samorządów. Kolejna dotyczyła wydatków z budżetu centralnego, która później została zmodyfikowana i ostatecznie zastąpiona obowiązującą regułą stabilizującą.

Obecna reguła stabilizująca obejmuje nie tylko wydatki z budżetu centralnego, czyli np. wydatki ministerstw, ale także całe gros wydatków z sektora finansów publicznych, czyli także wydatki samorządów, z Funduszu Zdrowia, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a  nawet wydatki szkół publicznych.

Kraj, który posiada regułę wydatkową, jest lepiej postrzegany przez inwestorów zagranicznych, ponieważ jest to deklaracja polityków, że będą  prowadzić odpowiedzialną politykę fiskalną.

Elżbieta Szczerbak

Zobacz więcej na temat: finanse publiczne GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki mówi o deficycie, 500 zł na dziecko, podatkach dla banków i pomysłach na pobudzenie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:02
Szef najbardziej znaczącego resortu gospodarczego, ministerstwa rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP wyjaśnia swoją filozofię ekonomiczną, która ma służyć pobudzeniu polskiej gospodarki środkami wewnętrznymi. Tłumaczy też jak zamierza utrzymać w ryzach deficyt finansów publicznych, przy jednoczesnej realizacji zapowiedzi wyborczych – m.in. 500 zł na dziecko, które będą kosztować 20-30 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procedura nadmiernego deficytu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:08
Procedura nadmiernego deficytu wynika wprost z Traktatu z Maastricht, w którym zapisano, że państwa członkowskie UE nie mogą mieć deficytu większego niż 3 proc. PKB i zadłużenia większego niż 60 proc. PKB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Witold Orłowski: jednorazowy wzrost zadłużenia to jeszcze nie dramat

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 16:52
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który pozwoli na zwiększenie limitu wydatków. W Projekcie PiS zapisano, że górną granicę wydatków będzie można zwiększyć w przypadku „realizacji w roku budżetowym istotnych działań jednorazowych i tymczasowych”. - Najważniejsze, aby taka klauzula nie była nadużywana - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
rozwiń zwiń