Gospodarka

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 21:21
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która służy uszczelnieniu systemu ubezpieczeń powszechnych w Polsce, głównie OC.
Audio
  • Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i jak działa ta instytucja, wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu GwarancyjnegoFoto: Polskie Radio

UFG wypłaca także odszkodowania osobom pokrzywdzonym w przypadkach, gdy nie udało ustalić się sprawcy wypadku lub nie miał on wykupionego ubezpieczenia.

Działalność Funduszu można zawrzeć w trzech hasłach.

̶ Po pierwsze pomagamy poszkodowanym, czyli wszystkim ludziom, gdzie zakłady ubezpieczeń nie wypłacają im odszkodowań za szkody spowodowane przez nieubezpieczonych, niezidentyfikowanych sprawców - tłumaczy Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

UFG posiada także centralną bazę danych, w której znajdują się informacje o przebiegu ubezpieczeń, szkodliwości wszystkich ubezpieczonych posiadaczy pojazdów. Pochodzące z niej dane są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Trzecim polem działania instytucji jest identyfikacja nieubezpieczonych.

̶  Mamy dość szczelny system. Naszym zdaniem dobrze się on sprawdza, ponieważ w naszym kraju jest chyba najmniejszy odsetek nieubezpieczonych kierowców - dodaje prezes Wanat-Połeć.

Fundusz w połowie finansowany jest przez zakłady ubezpieczeń, czyli de facto wszystkich ubezpieczonych posiadaczy pojazdów. W pozostałej części sam generuje dochody, głównie z opłat karnych za brak OC oraz ze ścigania tych sprawców szkód, którzy byli nieubezpieczeni. Oni są zobowiązani do zwrotu UFG świadczenia wypłaconego osobom poszkodowanym, przez ich nieubezpieczony pojazd.

Błażej Prośniewski

Zobacz więcej na temat: ubezpieczenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrosną ceny ubezpieczeń komunikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 12:40
Kierowcy w przyszłym roku muszą liczyć się z droższymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Dlaczego? Kończy się wojna cenowa między ubezpieczycielami. Branża przerzuci też na klientów koszty nowych podatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek bankowy podniesie ceny ubezpieczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 17:14
Przejęty przez Sejm podatek bankowy, którym zostaną objęte również zakłady ubezpieczeniowe, wpłynie na ceny usług. ̶ Ubezpieczenia na pewno zdrożeją, tłumaczy Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na uzyskanie odszkodowania za wypadki wydłużył się

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 16:30
Kancelarie odszkodowawcze szukają poszkodowanych oraz rodzin zmarłych w wypadkach samochodowych sprzed lat i namawiają na batalię sądową z towarzystwem ubezpieczeniowym. Do wygrania jest nawet kilkaset milionów złotych - informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcom nie opłaca się brak ubezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 15:40
Ceny polis OC dla kierowców rosną i będą rosnąć. Od tego roku wyższe są też kary za brak ważnej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny chwali się wyższą wykrywalnością pojazdów bez OC.
rozwiń zwiń