Gospodarka

LIBOR

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 19:00
̶ LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate ) jest to stopa, która oznacza po ile banki w Londynie pożyczają sobie różne waluty tj. funta brytyjskiego, euro, franka szwajcarskiego, japońskiego jena czy amerykańskiego dolara – tłumaczy ekonomista Paweł Majtkowski.
Audio
  • Co to jest LIBOR, kto go i jak oblicza, i jaką pełni rolę w systemie pożyczek bankowych, wyjaśnia ekonomista Paweł Majtkowski./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Paweł Majtkowski
Paweł MajtkowskiFoto: Polskie Radio

LIBOR wyznaczany jest każdego roboczego dnia w Londynie o godzinie 11 lokalnego czasu (godzina 12 w Warszawie).

Kilkanaście banków, które działają na rynku międzybankowym na giełdzie w Londynie zgłaszają stopy, po których nawzajem sobie pożyczają pieniądze w tych walutach.

Na tej podstawie wyliczane są stopy LIBOR, które dotyczą różnych okresów – od 1 dnia do 1 roku – dzięki temu wiemy, jaki jest koszt pieniądza na rynku międzybankowym w Londynie.

Stopa LIBOR służy do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych w walutach obcych.

̶ Dla Polaków ważna jest stopa 3-miesięczna, bo to na jej podstawie wyliczane jest oprocentowanie większości kredytów we franku szwajcarskim oraz w euro – tłumaczy Majtkowski.

̶ W 2012 roku okazało się, że część banków fałszowała swoje odczyty i w ten sposób wpływała na wysokość samego LIBORU – przypomina ekonomista. Po tym skandalu obliczanie LIBORU zostało zlecone niezależnej instytucji i dzisiaj LIBOR wyliczany jest przez giełdę w Nowym Jorku.

Dominik Olędzki

Zobacz więcej na temat: banki kredyt libor
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak