Gospodarka

Giełda towarowa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 08:30
Giełdy towarowe – jak sama nazwa wskazuje – to miejsca, gdzie handluje się surowcami. Stanowiły one podwaliny pod współczesne rynki finansowe, zanim tak naprawdę rozwinęły się giełdy akcyjne – wyjaśnia kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki.
Audio
  • Czym są giełdy towarowe, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers
Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS BrokersFoto: Polskie Radio

Pierwsza giełda o globalnym zasięgu i znaczeniu datowana jest na połowę XIX wieku. Chodzi o Chicago Board of Trade, na której obracano przede wszystkim zbożami – opowiada ekspert. - Także w Chicago niedługo później powstała bardzo ważna wówczas giełda, na której handlowano m.in. mięsem. Nieprzypadkowo te giełdy znajdowały się w Chicago, bo jest to serce regionu rolniczego USA do tej pory nazywanego „pasem kukurydzy”.

 


Na rynkach giełd towarowych ukształtowały się wszystkie instrumenty, które obecnie tworzą rynki finansowe, łącznie z tymi najbardziej skomplikowanymi, typu kontrakty terminowe czy opcje na towary. To wszystko ma swoje korzenie w giełdach towarowych, podobnie jak wykresy analizowane przez inwestorów na całym świecie.

Dziś giełdy towarowe mają nieco mniejsze znaczenie. Handel na rynku surowców odbywa się już w większości poprzez internetowe platformy transakcyjne, udostępniane przez giełdy. W niektórych przypadkach ciągle jednak obowiązuje tradycyjny system składania zleceń open outcry, gdzie na parkiecie kupujący i sprzedający składają zlecenia, krzycząc, rzucając karteczkami. Handel odbywa się tam obok systemu wirtualnego.

Jeżeli chodzi o metale przemysłowe, to tu na pierwsze miejsce wysuwa się londyńska giełda metali, gdzie kwotowane są kontrakty na miedź, nikiel, aluminium i inne ważne metale – wymienia Bartosz Sawicki. - Jeżeli chodzi o ropę naftową, to tu mamy dwa główne ośrodki handlu – gatunek Brent, tzw. europejski, obracany jest na giełdzie w Londynie, natomiast gatunki amerykańskie na giełdzie w Nowym Yorku. Jeżeli chodzi o płody rolne, tu najważniejszymi miejscami handlu są chicagowska giełda towarowa, gdzie przede wszystkim kwotowane są kontrakty na bawełnę, kukurydzę, soję, śrutę sojową czy pszenicę, oraz giełda w Paryżu, ważniejsza dla producentów europejskich, gdzie handluje się rzepakiem czy pszenicą. Z kolei obrót na tzw. soft commodities, czyli na kawie, cukrze czy kakao koncentruje się na nowojorskim rynku. ​

Karolina Mózgowiec

Zobacz więcej na temat: giełda papierów wartościowych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KNF jednogłośnie zgodziła się na powołanie Małgorzaty Zaleskiej na prezesa giełdy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 07:39
Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła jednogłośnej zgody na powołanie Małgorzaty Zaleskiej na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych - podała KNF we wtorek.
rozwiń zwiń