Gospodarka

Lokata terminowa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 18:01
Lokata jest podstawowym produktem dostępnym w ofercie banku.
Audio
  • Co to jest lokata terminowa i jakie ma znaczenie dla klientów banków, wyjaśnia ekonomista Paweł Majtkowski./ Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Paweł Majtkowski
Paweł MajtkowskiFoto: Polskie Radio

-   Podstawową działalnością instytucji finansowej takiej jak właśnie bank – jest zbieranie od klientów lokat, depozytów, a następnie pożyczanie tych pieniędzy na procent – wyjaśnia ekonomista Paweł Majtkowski.

Jak wyjaśnia, zysk pomiędzy oprocentowaniem lokaty a oprocentowaniem kredytu jest tym, na czym zarabia bank.

Podstawowym typem lokaty dostępnej dzisiaj w banku, jest lokata terminowa. W przypadku takiej lokaty, klient decyduje się „zamrozić” swoje środki na określony czas. Zdarzają się lokaty na 12 godzin, tzw. lokaty overnight – czyli lokaty zawierane na jedną noc. Jednak dla klientów detalicznych, maksymalny okres przewidziany na lokacie to 3 lata.

Podstawowym założeniem funkcjonowania lokaty terminowej jest fakt, że nie można takiej lokaty zerwać przed określonym terminem.

– W praktyce oznacza to tyle, że klienci mogą taką lokatę zakończyć wcześniej, jednak w takiej sytuacji nie otrzymają wtedy odsetek, które dane pieniądze wypracowały.

̶  Dzisiaj w większości przypadków jest tak, że rezygnując z lokaty, klient traci albo wszystkie albo znaczną część odsetek, które uzyskał – mówi ekspert.

Oprocentowanie lokat bankowych jest bezpośrednio związane z wartością stóp procentowych – zarówno oficjalnych Narodowego Banku Polskiego, jak i rynkowych (po których banki nawzajem pożyczają sobie pieniądze). - Na początku roku 2016 utrzymują się w Polsce niskie stopy procentowe, które wynoszą poniżej 2% - a to oznacza, że na najlepszych lokatach bankowych, możemy uzyskać maksymalnie 2,5-3%, jednak średnie oprocentowanie lokat wynosi średnio powyżej 1% - komentuje ekonomista.

Dominik Olędzki


Zobacz więcej na temat: lokata terminowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy mają coraz więcej oszczędności, ale nie wiedzą, co z nimi robić

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 10:00
Pod koniec 2015 roku Polacy mieli w gotówce, w bankach, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych, akcjach i obligacjach 1 bln 104 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank podnosi opłaty? Rozejrzyj się za innym, formalności nie takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 10:33
Stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, zaś opłaty w bankach coraz wyższe. Warto więc zmieniać bank i szukać ofert np. z darmowym rachunkiem.
rozwiń zwiń