X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Niższe składki przez 2 lata dla nowych firm

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 10:29
Co roku w Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy nowych firm. Ich właściciele mogą korzystać z pewnych preferencji, jak choćby niższe składki na ubezpieczenia społeczne, płacone przez 2 lata.
Audio
  • Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności powinna zgłosić się na formularzu ZUS ZUA , w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku do tych ubezpieczeń – tłumaczy Barbara Szlęzak z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Preferencja obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe
Preferencja obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkoweFoto: Pixabay

Początkujący przedsiębiorca może w ciągu 24 miesięcy  zaoszczędzić ponad 14,5 tys. zł. Jest to możliwe właśnie dzięki tzw. preferencyjnym składkom dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. 

– Z możliwości opłacenia składek w preferencyjnej wysokości na ubezpieczenia społeczne może skorzystać osoba, która rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, a która w ciągu 60 miesięcy przed rozpoczęciem tejże działalności nie prowadziła innej, pozarolniczej działalności oraz nie wykonuje obecnie w jej zakresie czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy, które wykonywała w ramach stosunku pracy. Dotyczy to okresu z tego roku, kiedy rozpoczęta jest ta działalność oraz roku poprzedniego – tłumaczy Barbara Szlęzak z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do preferencyjnych składek mają więc osoby, które:

•          zostały wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

•          w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadziły innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

•          w ramach własnej firmy nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy – w zakresie w jakim świadczyli dla niego pracę na etacie. Dotyczy to pracy wykonywanej w roku bieżącym lub poprzednim.

Kto nie może skorzystać z niższych składek

Z preferencyjnych składek skorzystać nie mogą osoby, które:

  • są wspólnikami spółek jawnych, komandytowych i partnerskich;
  • są jednoosobowymi wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • są osobami prowadzącymi szkołę niepubliczną,
  • są twórcami, artystami i tzw. osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

To ostatnie zastrzeżenie oznacza, że np. mąż, który założył firmę, może zapłacić preferencyjny ZUS, ale jego żona – już nie. Żona będzie miała za to prawo do ulgowych stawek, gdy zrezygnuje ze statusu osoby współpracującej i założy własną działalność (nawet jeśli od czasu rezygnacji nie minie 5 lat).

Z takich preferencji nie możemy korzystać jeśli świadczymy usługi na rzecz byłego pracodawcy u którego pracowaliśmy na etacie  w  roku w którym zakładamy firmę lub w poprzednim.

Ważne!

Wśród osób, które nie mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, nie wymienia się takich, które przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywały pracę na podstawie umowy zlecenia.

Jeśli więc dana osoba przed dniem rozpoczęcia działalności pracowała wyłącznie na podstawie umowy zlecenia, wówczas może ona skorzystać z ulgi przewidzianej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Z preferencji tej może korzystać nawet wtedy, gdy w zakresie prowadzonej obecnie działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego zleceniodawcy ten sam rodzaj pracy, którą świadczyła wcześniej na podstawie zawartej umowy zlecenia.

Podstawa wymiaru preferencyjnych składek

Preferencja obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, przez  dwa lata. Oczywiście każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest również zobowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym wypadku nie ma ulg.

  – Osoba, która spełnia ww. warunki przez okres 24 miesięcy kalendarzowych powinna opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, jeżeli dokonała zgłoszenia do tego dobrowolnego ubezpieczenia oraz wypadkowe. Podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie stanowić kwota zadeklarowana, jednakże nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. W 2015 roku jest to kwota 1750 zł, i z tego 30 proc. daje kwotę 525 zł, i to jest właśnie podstawa na ubezpieczenia społeczne w preferencyjnej wysokości w 2015 roku –  tłumaczy Barbara Szlęzak z ZUS.

Przedsiębiorca nie opłaca za to składki na Fundusz Pracy. Dlaczego? Otóż osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do jej płacenia tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi co najmniej tyle, co minimalna płaca. A ponieważ przy preferencyjnym ZUS-ie bierze się pod uwagę kwotę stanowiącą 30% minimalnego wynagrodzenia, o składce na Fundusz Pracy można przez 2 lata zapomnieć.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby skorzystać z preferencji

Początkujący przedsiębiorca wszelkie informacje o możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na tzw. preferencyjnych warunkach znajdzie w każdym oddziale ZUS, a także na stronie internetowej Zakładu. 

– Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu powinna zgłosić się na formularzu  ZUS ZUA do tych ubezpieczeń, i z kodem tytułu  05 70, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku do tych ubezpieczeń – wylicza ekspertka z ZUS.

Tylko 2 lata płacenia niższych stawek

Niższe stawki ZUS można płacić przez 24 miesiące od momentu założenia działalności gospodarczej. Przy czym jeśli firma ruszyła w trakcie miesiąca, 24-miesięczny okres liczy się dopiero od następnego miesiąca (np. gdy przedsiębiorca rozpoczął działalność w połowie maja, 2-letnia ulga jest liczona od czerwca).

Jeśli z jakiegoś powodu działalność zostanie zawieszona, na przykład na pół roku, nie przerywa to biegu ulgowego ZUS-u. Oznacza to, że owe pół roku wlicza się w 24-miesięczny okres preferencyjnych składek, niezależnie od tego, że firma chwilowo nie działa.

Co trzeba zrobić, gdy  miną już dwa lata

Koniec preferencyjnych składek to kilka ważnych obowiązków, których trzeba dopełnić w ZUS. Jeśli przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego, to księgowi mogą ich dopełnić za niego (o ile księgowych do tego upoważnił), ale lepiej się o tym upewnić.

Do 7 dni od początku pierwszego miesiąca, w którym obowiązuje duży ZUS trzeba:

•          Wyrejestrować się z ubezpieczeń składając formularz ZUS ZWUA.

•          Zarejestrować się ponownie do ubezpieczeń składając formularz ZUS ZUA z innym kodem (05 10 00) właściwym dla dużego ZUS.

Oprócz tego do 10. dnia następnego miesiąca (czyli 2. miesiąca obowiązywania dużego ZUS) trzeba złożyć formularz ZUS DRA. Na tym formularzu wpisuje się m.in. konkretne kwoty składek opłacanych w ramach dużego ZUS.

Niższe składki to więcej środków na rozwój firm

Dzięki preferencjom nowy przedsiębiorca płaci znacznie mniej, i takie rozwiązania wspierają rozwój przedsiębiorczości w kraju, podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. 

– Jeżeli przed nami, a ma nadzieję że tak, jest nowa fala przedsiębiorczości, i młodzi ludzie coraz chętniej myślą o zakładaniu własnej działalności, to takie odciążenie w momencie  kiedy się rozpoczyna działalność, kiedy potrzeba naprawdę dużej ilości pieniądza, może być wsparciem dla tych młodych ludzi – dodaje.

Preferencyjne składki dają początkującym przedsiębiorcom możliwość oszczędzenia w granicach 600 zł miesięcznie. Dla startującego biznesu na pewno nie jest to mała kwota i daje możliwość wygospodarowania większych środków na rozwój firmy.

Justyna Golonko, mb

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

''

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artysta bez prawa do ubezpieczenia i emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 21:08
Włodzimierz Finke, malarz i rzeźbiarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków ma 69 lat i nigdy nie pracował na etat
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS dla BIZNESU: jak szybko zarejestrować nową firmę i pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:52
Osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą powinna złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta na odpowiednim formularzu, ale można to też zrobić przez Internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK pożyczy pieniądze, a eksperci doradzą, jak założyć własną firmę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 23:30
Rośnie popularność programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. W ramach wspólnego projektu resortu pracy i BGK osoby, które mają dobry pomysł na własny biznes, mogą dostać pożyczki na korzystnych warunkach.
rozwiń zwiń