Gospodarka

Nie straszmy klientów banków

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 18:33
Podatek bankowy nie zagraża kondycji banków, ponieważ są one przygotowane do takich sytuacji. Kłopotem może być ustawa o przewalutowaniu kredytów.
Audio
  • Gdyby jednak uchwalono ustawę o przewalutowaniu kredytów frankowych, to część banków znalazłaby się w trudnej sytuacji – ocenia gość Jedynki prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Większość inwestycji w biznesie, to są inwestycje finansowane z kredytów bankowych
Większość inwestycji w biznesie, to są inwestycje finansowane z kredytów bankowychFoto: PAP/ Leszek Szymański

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski powiedział 3 marca, że w 2016 roku upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

– Z mojej wiedzy na temat banków wynika, że kondycja naszego sektora bankowego nie jest najgorsza. Natomiast gorsza jest sytuacja w SKOK-ach. Ale nie wolno mylić SKOK-ów z bankami. Te pierwsze działają na warunkach prawa spółdzielczego, a banki działają na warunkach prawa bankowego. To są dwa różne systemy prawne – wyjaśnia gość Jedynki prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Rady Nadzorczej PKO BP.

Skąd się biorą kłopoty?

Niedawno upadł jeden z banków spółdzielczych, ponieważ jak dodaje prof. Mączyńska, były tam problemy z zarządzaniem.

– Dość nonszalancko udzielano kredytów. W tej chwili niektóre z tych banków spółdzielczych mają tzw. ujemny kapitał własny, czyli sytuację, gdy aktywa, majątek jest mniejszy niż zobowiązania. Ale nie dotyczy to sektora bankowego jako całości. Poza tym jest takie powiedzenie – „Pieniądz lubi ciszę”. Banki mają trudny okres, ale np. bank PKO BP ma dość pokaźne zyski, którymi można chwalić. I nawet jeśli są trudności, które występują w systemie bankowym, to banki są do tego przygotowane i sobie poradzą – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Przewalutowanie może być problemem

Cechą każdej decyzji gospodarczej jest ryzyko. Tak też było w przypadku zaciągania kredytów frankowych. I o tym muszą pamiętać i klienci, i sektor bankowy. Jeśli jednak będzie uchwalona ustawa o przewalutowaniu, to czy te przepisy wpędzą banki w kłopoty?

– Każdy ekonomista odpowie na takie pytanie: to zależy. Od tego, jakie byłyby to rozwiązania. I jak następstwa tego ryzyka związanego z kredytami walutowymi i przewalutowaniem będą rozłożone na kredytobiorców i banki. Obecnie nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie, trwają wnikliwe analizy. Przykładowo w jednym z projektów jest bardzo skomplikowana formuła, i co krok pojawia się cała masa wątpliwości. Gdyby to miało być z kolei tak jak w innym, że 90 proc. ryzyka przechodzi na banki, to wówczas banki mogłyby mieć kłopoty – ocenia prof. Elżbieta Mączyńska.

I przypomina, co powiedział prof. Belka: że banki spokojnie poradzą sobie z kwestią podatku bankowego, natomiast w sytuacji bardzo niekorzystnego dla nich rozwiązania jeśli chodzi o kredyty frankowe, mogłyby mieć poważne kłopoty.

Po co właściwie nam banki?

Banki są potrzebne, a nawet niezbędne m.in. do realizacji programów gospodarczych, np. ostatnio ogłoszonego tzw. planu Morawieckiego.

– Banki to krwioobieg gospodarki. Bez nich trudno sobie wyobrazić inwestowanie, bo większość inwestycji w biznesie, to są inwestycje finansowane z kredytów. Czyli powinniśmy dbać o kondycję banków tak bardzo, jak powinniśmy dbać o kondycję swojego układu krążenia. Jeśli nie chcemy mieć zawału, to dbajmy o to, aby kondycja banków była dobra – komentuje prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Rady Nadzorczej PKO BP.

Zdaniem gościa Jedynki najważniejsze, i to warto powtórzyć – że pieniądz lubi ciszę. Informacje straszące ludzi, mogą wywołać niepotrzebną panikę. Dlatego należy w sposób bardzo wyważony te kwestie analizować i nie popadać w panikę. A polskie banki są w dobrym stanie i nie należy straszyć opinii publicznej informacjami o możliwym bankructwie któregoś z nich.

Robert Lidke, mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kto i ile straci na przewalutowaniu kredytów frankowych. KNF przedstawi wyliczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 19:25
Wyliczenia dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej "frankowiczów" zostaną przedstawione w marcu - poinformował PAP rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz po poniedziałkowej pikiecie "frankowiczów" pod KNF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZBP: oddzielić fundusze banków i SKOK-ów w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 08:01
Oddzielenia funduszy banków i SKOK-ów w BFG, by "kasy płaciły za swoje błędy, a banki za swoje", obniżenia składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i uznania pieniędzy przeznaczonych na ten cel za koszty uzyskania przychodu - takich zmian w projekcie ustawy o BFG chce ZBP.
rozwiń zwiń