X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska jest nadal atrakcyjnym krajem do inwestowania, ale…

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:13
Jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej. Dziś zaprezentowano wyniki dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej państw w Europie Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • O atrakcyjności inwestycyjnej Polski w audycji Wszystko o gospodarce radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polska jest jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada
Polska jest jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada Foto: Depositphotos

Polskę oceniono w tym roku na 4,8 punktu z 6 pkt. możliwych do uzyskania.

Badanie przeprowadziła Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy z 12stoma izbami bilateralnymi.

Polska jest nadal atrakcyjnym krajem, ale…

Polska jest najbardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów zagranicznych  w naszym regionie.

-Polska jest atrakcyjna z uwagi na członkostwo w Unii Europejskiej, czynniki ludzkie oraz gęstą sieć poddostawców. Od lat widać konsekwentny awans infrastruktury w Polsce. Duży skok w tym roku wykonuje moralność płatnicza firm, czyli obieg pieniądze w gospodarce jest szybszy. Konsekwentnie spada rola kosztów pracy. Polska nie jest krajem taniej pracy, ten czynnik jest na pozycji 10. i z roku na rok konsekwentnie spada. Rynek pracy wydaje się być rynkiem pracownika, brakuje kadr w określonych branżach – wylicza Katarzyna Soszka-Ogrodnik z Polsko - Niemieckiej Izby Handlowej.

Sytuacja się pogarsza

Ale Polska jest też jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada -zaznacza Adam Czerniak, analityk Polityk Insight i SGH.

- Poprawiło się zarówno w Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, w Bułgarii, w Rumunii, tam oceny atrakcyjności inwestycyjnej wzrosły, a w Polsce ta ocena spadła. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było pogorszenie ocen inwestorów  dotyczących dwóch kategorii: pierwsza to stabilność polityki i społeczeństwa, druga kategoria przewidywalność polityki gospodarczej. Ocena stabilności politycznej i społecznej była na miejscu 6. a spadała na 19. Ocena polityki gospodarczej spadała z 14. na 20. – mówi gość radiowej Jedynki.

Stabilność to podstawa

Wszyscy inwestorzy na całym świecie potrzebują stabilności gospodarczej Monika Constant, dyrektor generalna Francusko- Polskiej Izby Gospodarczej.

- My nie wiemy co zostanie wprowadzone, co będzie z podatkiem od hipermarketów. Nie wiemy, czy kolejne obszary gospodarki mogą być zmienione. Nie wiemy, co będzie z energetyką. W tym momencie toczą się dyskusje na temat zmian w energetyce wiatrowej. To powoduje, że kolejne sektory są zaniepokojone. To wstrzymuje inwestycje – zauważa specjalistka. 

Eksperci dodają, że Polsce powinno zależeć na inwestorach zagranicznych, bo to między innymi oni dają nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój naszej gospodarki

Na czele rankingu Państw Europy Środkowo-Wschodniej, preferowanych jako lokalizacje inwestycji zagranicznych, za Polską znalazły się Czechy, Słowacja i Estonia.

Dominik Olędzki, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpańskie inwestycje w Polsce warte blisko 11 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 07:43
Hiszpańskie firmy ulokowały w Polsce już 10,8 mld euro. To jeden z pięciu największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczny kapitał płynie do Polski. Co przyciąga inwestorów?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 12:22
Rośnie zainteresowanie polskim rynkiem wśród zagranicznych firm. Kapitał płynie nie tylko do Warszawy, lecz także do pozostałych regionów. Zdaniem Jerome’a Lafuite’a z Grafton Recruitment, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów powinniśmy jednak ściślej współpracować z pozostałymi krajami Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAIiIZ obsługuje najwięcej amerykańskich inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 18:00
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługuje najwięcej projektów ze Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń