Gospodarka

Polska jest nadal atrakcyjnym krajem do inwestowania, ale…

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:13
Jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej. Dziś zaprezentowano wyniki dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej państw w Europie Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • O atrakcyjności inwestycyjnej Polski w audycji Wszystko o gospodarce radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polska jest jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada
Polska jest jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada Foto: Depositphotos

Polskę oceniono w tym roku na 4,8 punktu z 6 pkt. możliwych do uzyskania.

Badanie przeprowadziła Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy z 12stoma izbami bilateralnymi.

Polska jest nadal atrakcyjnym krajem, ale…

Polska jest najbardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów zagranicznych  w naszym regionie.

-Polska jest atrakcyjna z uwagi na członkostwo w Unii Europejskiej, czynniki ludzkie oraz gęstą sieć poddostawców. Od lat widać konsekwentny awans infrastruktury w Polsce. Duży skok w tym roku wykonuje moralność płatnicza firm, czyli obieg pieniądze w gospodarce jest szybszy. Konsekwentnie spada rola kosztów pracy. Polska nie jest krajem taniej pracy, ten czynnik jest na pozycji 10. i z roku na rok konsekwentnie spada. Rynek pracy wydaje się być rynkiem pracownika, brakuje kadr w określonych branżach – wylicza Katarzyna Soszka-Ogrodnik z Polsko - Niemieckiej Izby Handlowej.

Sytuacja się pogarsza

Ale Polska jest też jednym krajem w naszym regionie, którego atrakcyjność inwestycyjna spada -zaznacza Adam Czerniak, analityk Polityk Insight i SGH.

- Poprawiło się zarówno w Czechach, na Węgrzech, na Słowacji, w Bułgarii, w Rumunii, tam oceny atrakcyjności inwestycyjnej wzrosły, a w Polsce ta ocena spadła. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było pogorszenie ocen inwestorów  dotyczących dwóch kategorii: pierwsza to stabilność polityki i społeczeństwa, druga kategoria przewidywalność polityki gospodarczej. Ocena stabilności politycznej i społecznej była na miejscu 6. a spadała na 19. Ocena polityki gospodarczej spadała z 14. na 20. – mówi gość radiowej Jedynki.

Stabilność to podstawa

Wszyscy inwestorzy na całym świecie potrzebują stabilności gospodarczej Monika Constant, dyrektor generalna Francusko- Polskiej Izby Gospodarczej.

- My nie wiemy co zostanie wprowadzone, co będzie z podatkiem od hipermarketów. Nie wiemy, czy kolejne obszary gospodarki mogą być zmienione. Nie wiemy, co będzie z energetyką. W tym momencie toczą się dyskusje na temat zmian w energetyce wiatrowej. To powoduje, że kolejne sektory są zaniepokojone. To wstrzymuje inwestycje – zauważa specjalistka. 

Eksperci dodają, że Polsce powinno zależeć na inwestorach zagranicznych, bo to między innymi oni dają nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój naszej gospodarki

Na czele rankingu Państw Europy Środkowo-Wschodniej, preferowanych jako lokalizacje inwestycji zagranicznych, za Polską znalazły się Czechy, Słowacja i Estonia.

Dominik Olędzki, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpańskie inwestycje w Polsce warte blisko 11 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 07:43
Hiszpańskie firmy ulokowały w Polsce już 10,8 mld euro. To jeden z pięciu największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczny kapitał płynie do Polski. Co przyciąga inwestorów?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 12:22
Rośnie zainteresowanie polskim rynkiem wśród zagranicznych firm. Kapitał płynie nie tylko do Warszawy, lecz także do pozostałych regionów. Zdaniem Jerome’a Lafuite’a z Grafton Recruitment, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów powinniśmy jednak ściślej współpracować z pozostałymi krajami Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAIiIZ obsługuje najwięcej amerykańskich inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 18:00
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługuje najwięcej projektów ze Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń