Gospodarka

Powstanie więcej mieszkań socjalnych i komunalnych?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:10
111 wniosków wpłynęło do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie budowy i remontów mieszkań socjalnych i komunalnych. Łącznie samorządy i organizacje pożytku publicznego starają się o wsparcie w wysokości 101 mln zł.
Audio
  • O budownictwie socjalnym mówili w audycji „Wszystko o gospodarce” radiowej Jedynki: Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity i Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Polsce brakuje mieszkań dla najuboższych
W Polsce brakuje mieszkań dla najuboższychFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/blizniak

To dużo więcej niż przewiduje wiosenna edycja rządowego programu Funduszu Dopłat. Niewykluczone jednak, że kwota na ten program zostanie zwiększona.

- Ministerstwo może zwiększyć tę pulę w momencie, kiedy będzie dysponowało odpowiednią ilością wolnych środków, albo zwolnionych w ramach wcześniej realizowanych inwestycji w tym programie, albo z innego programu rządowego, jeżeli uzna, że ten program jest priorytetem i zapewnienie środków na realizację tych inwestycji jest w tym momencie możliwe i najważniejsze – mówi Bogusław Białowąs z BGK.

Złagodzono wymogi

 Fundusz Dopłat ma wspierać przede wszystkim budownictwo socjalne, czyli mieszkania dla najuboższych. Od tego roku nieco złagodzono wymóg dotyczący liczby mieszkań socjalnych. Wprowadzono też kilka innych zmian.

- Nowością jest to, że w ramach programu gminy mogą ubiegać się o dopłaty na zakup dawnych mieszkań zakładowych oraz zmiany wysokości finansowego wsparcia. Te finansowe wsparcie w poprzednich edycjach, przed nowelizacją programu, było o 5 punktów procentowych niższe – mówi Bogusław Białowąs.

Zwiększono dofinansowanie

Teraz wysokość dofinansowania wynosi od 30 do 55 proc. kosztu inwestycji. Często jednak gminy nie mają środków własnych na takie inwestycje.

- Co najmniej połowę środków gmina musi wnieść w ramach wkładu własnego. Wiele gmin, szczególnie małych, takich zasobów nie posiada i trudno im z tego dofinansowania skorzystać. Stąd w poprzednich latach ten fundusz był w dużej mierze niewykorzystywany. Były nawet lata, kiedy do 80 proc. te funduszu było niewykorzystywane. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się na lepsze i te warunki złagodziły się – mówi Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity.

Kropla w morzu potrzeb

Fundusz Dopłat to jednak ciągle kropla w morzu potrzeb. Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 200-250 tys. mieszkań socjalnych, i kolejnych 200 tys. mieszkań komunalnych.  

Od uruchomienia w 2007 roku Funduszu Dopłat, BGK przyznał ponad 660 mln zł dofinansowania  na budownictwo socjalne i komunalne. Dzięki tym środkom powstało ponad 12 tys. mieszkań i ponad 900 miejsc noclegowych, a kolejne niecałe 4 tys. lokali jest w trakcie realizacji. 

Kolejny nabór wniosków do programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego potrwa od 1 do 30 września.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkania socjalne i komunalne: jak otrzymać dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 11:30
Ruszył kolejny nabór wniosków o dopłaty dla samorządów w ramach wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gminy chcą wybudować mieszkania dla najuboższych. Walczą o dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 14:25
Wartość wniosków złożonych przez samorządy do państwowego banku BGK na dopłaty do budownictwa socjalnego już przekroczyła zarezerwowaną pulę 63 mln zł. Bank przypomina, że jesienią ruszy druga w tym roku tura naborów wniosków w rządowym programie.
rozwiń zwiń