X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ocieplanie budynków mocno obniża koszty

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 18:26
Najwięcej energii cieplnej, bo aż 65 proc. zużywają gospodarstwa domowe. Wykorzystują ją przede wszystkim do ogrzewania mieszkań, bo polskie domy są w dalszym ciągu słabo docieplone.
Audio
  • O systemach ociepleń budynków w audycji Wszystko o Gospodarce radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Co do zasady, system ocieplania budynków pozostaje od lat taki sam - podkreśla  Jacek Michalak
Co do zasady, system ocieplania budynków pozostaje od lat taki sam - podkreśla Jacek MichalakFoto: Glow Images/East News

Dotyczy to zwłaszcza budynków starych, liczących ponad 50 lat i bloków z wielkiej płyty z lat 70-tych ubiegłego wieku. Wieloletnie zaniedbania są jednak sukcesywnie nadrabiane, bo i świadomość korzyści, jakie się z termomodernizacją wiążą staje się coraz powszechniejsza.

- Ocieplanie zewnętrznych ścian budynków  stało się powszechne w naszym kraju po transformacji ustrojowej - mówi Jacek Michalak, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń. - Wszyscy widzimy budowy, na których pojawiają się styropian lub wełna mineralna. Nowe budownictwo jest teraz od razu z ociepleniem. Stare budownictwo jest zaś ocieplane. Ciągle jest wiele potrzeb. Polski rynek szacowany jest na 40 mln metrów kwadratowych ociepleń rocznie. W zależności od klasyfikacji jest nawet uważany jako numer jeden – dodaje gość.

System się nie zmienił, materiały tak

Co do zasady, system ocieplania budynków pozostaje od lat taki sam - podkreśla  Jacek Michalak.

- Od czasu, gdy w 1957 roku po raz pierwszy zastosowano w Niemczech idea systemu ociepleń się nie zmieniła, jednak jakość materiałów jest dużo wyższa. Problemem polskiego rynku jest fakt, że często to cena decyduje o wyborze materiałów. Kupujemy tynk od jednego producenta, styropian od innego. Tymczasem powinno się kupować wszystko kompleksowo od jednego dostawcy. Przy ociepleniu ścian zewnętrznych budynku koszty zużycia energii cieplnej mogą spaść o połowę – podkreśla rozmówca.

Styropian zdominował rynek

Ze względu na klimat i strukturę budownictwa, najpopularniejszym i zarazem najtańszym materiałem do ocieplania domów w Polsce  jest styropian - mówi Jerzy Rutka z Polskiego  Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

- Systemy ociepleń oparte na styropianie stanowią ponad 85 proc. rynku – wyjaśnia specjalista.

Szacuje się, że dobrze położony styropian wystarcza na  50 lat - dodaje Jerzy Rutka. - Realny zwrot kosztów energii to jest około 20 lat.

W Polsce mamy 120 fabryk styropianu. Roczna produkcja wynosi 13,5 mln metrów sześciennych, co stanowi 65 procent wszystkich termoizolacji.  

 Na ocieplanie domów, termomodernizację  od początku można było uzyskać dofinansowanie. W najbliższych latach na największe wsparcie mogą liczyć te systemy ociepleń, które mają wpływ na ochronę środowiska, czyli na  niższą emisję dwutlenku węgla, ale też  poprawę estetyki budynku.

Aleksandra Tycner, abo
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dopłaty do budowy domu energooszczędnego: będzie łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 07:16
Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie więcej energooszczędnych domów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 09:04
Łatwiej otrzymamy dopłatę na dom energooszczędny. Bardziej elastyczne podejście i mniej skomplikowana procedura - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa zielonych budynków. Jednak nadal nie do końca wiemy, jak z nich korzystać

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 12:45
W Polsce coraz częściej buduje się ekologicznie. Liczba tzw. zielonych budynków w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o ponad 60 proc.
rozwiń zwiń