X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ponad połowa wspólnot gruntowych w Polsce bez statusu prawnego. Rolnicy mogą to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 16:59
Znowelizowana ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, która weszła w życie w ubiegłym roku przewiduje między innymi przekształcanie wspólnot we współwłasność.
Audio
  • Dlaczego rolnicy powinni bardziej aktywnie włączyć się w rozwiązanie problemu wspólnot gruntowych, z których ponad połowa nie ma uregulowanego stanu pranego, wyjaśnia w Agro Faktach radca prawny, Leszek Chmielewski./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W Polsce jest około pięciu tysięcy stu wspólnot gruntowych, ale prawie trzy tysiące pięćset z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego.
W Polsce jest około pięciu tysięcy stu wspólnot gruntowych, ale prawie trzy tysiące pięćset z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego.Foto: Pixabay

W Polsce jest około pięciu tysięcy stu wspólnot gruntowych, ale prawie trzy tysiące pięćset z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego, bo brakuje odpowiednich decyzji administracyjnych.

̶  Nowelizacja ma zwiększyć możliwości dysponowania gruntami wspólnotowymi przez osoby do tego uprawnione, wyjaśnia radca prawny, Leszek Chmielewski.

Nowelizacja umożliwia przekształcenie wspólnoty we współwłasność ułamkową

Jak podkreśla, nowelizacja umożliwia przekształcenie wspólnoty na współwłasność w częściach ułamkowych na podstawie Kodeksu cywilnego.

̶  Ponadto pozwala na utworzenie nowego kręgu osób uprawnionych, które użytkują ziemię od 2006 do 2015 r. , i korzystają z danej części wspólnoty, mówi ekspert.

Przekształcenie pomoże sprzedać daną część gruntu

Dodaje, że jest możliwość utworzenia księgi wieczystej, a to po określonych uchwałach może posłużyć do sprzedania danego ułamkowego gruntu.

Znowelizowano bardzo starą ustawę

Choć ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych została  znowelizowana, to fakt, że pierwotnym kształcie uchwalono ją aż  kilkadziesiąt lat temu, jest źródłem wielu problemów.

Największa słabość – jak udowodnić prawo do wspólnoty, powstałej pół wieku wcześniej

Jak wyjaśnia, ustawa pochodzi z 1962 r. i najważniejsze kwestie dotyczą dowodów – dokumentów, świadków, którymi powinni wykazać się uprawnieni do wspólnot rolnicy.

̶  Czas robi swoje, coraz trudniej o dowody, stąd dużo gruntów nadal nie jest objętych wspólnotami gruntowymi – mówi gość Agro Faktów.

Mało kto wie o toczących się postępowaniach

Nie wszyscy zainteresowani wiedzą o możliwościach jakie stwarza nowelizacja.

̶  Niewiele osób wie o tych możliwościach, to wszystko odbywa się u starostów powiatowych, poprzez obwieszczenia, niewielu rolników o tym wie, mówi Leszek Chmielewski.

Gmina może wykorzystać nieświadomość rolników

Upływ czasu działa na niekorzyść rolników. Tę sytuację mogą wykorzystać gminy.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, jeśli taka wspólnota nie powstanie, to efektem będzie objęcie nieruchomości przez gminę, która będzie mogła zrobić z tym gruntem wszystko co będzie chciała.

Co może rolnik, współwłaściciel wspólnoty gruntowej?

Rolnik, który uświadomi sobie, że jest współwłaścicielami wspólnoty gruntowej powinien skontaktować się ze starostwem.

̶  Taka osoba powinna wystąpić do starosty z wnioskiem o wyznaczenie takich gruntów oraz o ustalenie kręgu osób uprawnionych do danej nieruchomości, mówi ekspert.

Wymaga to jednak aktywnej postawy osób zainteresowanych. 

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo grunty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bariery w rolnictwie: zakup ziemi, spadek cen, zmiana polityki rolnej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 19:53
Wiele przedsiębiorstw rolnych, które powstały na bazie majątku dawnych pegeerów należy dziś do europejskich liderów w produkcji surowców rolniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 11:25
Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana i w tej kadencji Sejmu nie będzie to realizowane. Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań, zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd za nową agencję rolną, która zastąpi zadania ARR i ANR

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 16:50
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. W miejsce dwóch dotychczasowych agencji rolnych: Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencji Rynku Rolnego (ARR) powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Proponowane zmiany usprawnią działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich.
rozwiń zwiń