X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Etykieta prawdę ci powie. Jak ją czytać, aby zdrowo się odżywiać?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 14:57
Tylko co trzeci Polak czyta informacje na etykietach kupowanych produktów, ale jest to najczęściej zaledwie data przydatności do spożycia - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia.
Audio
  • Jak czytać etykiety artykułów spozywczych aby zachować zdrowie, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynce./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Takie same produkty mogą mieć różną wartość odżywczą i skład soli, cukru i tłuszczu.
Takie same produkty mogą mieć różną wartość odżywczą i skład soli, cukru i tłuszczu.Foto: Fot. http://www.zachowajrownowage.pl/kupujeto/

Dlatego Instytut przygotował kampanię pod hasłem "Mniej: cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to !"

─ Kampania w postaci spotów telewizyjnych i plakatów ma przekonywać konsumentów do świadomych wyborów przy kupowaniu żywności i pokazywać, że takie same produkty mogą mieć różną wartość odżywczą, wyjaśnia Małgorzata Mękus, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Trzeba czytać i porównywać etykiety

Jak wyjaśnia, wystarczy wziąć dwa opakowania do ręki, porównać wartość odżywczą, zawartość składników.

─  Nasza kampania ma zachęcać konsumentów do czytania etykiet, gdyż ma to wpływ na nasze zdrowie, mówi Małgorzata Mękus.

Zdrowe odżywianie nie musi więcej kosztować 

Grażyna Skarżyńska, specjalistka do spraw marketingu w Instytucie dodaje, że zmiana nawyków zakupowych nie musi pociągać za sobą większych kosztów.

Jak podkreśla, za te same pieniądze można kupować zdrowsze produkty.

I daje przykład płatków śniadaniowych, gdy po przestudiowaniu etykiety okazało się, jak się myliła w ocenie ich zdrowotności.

Trzeba czytać ile soli, cukru i tłuszczu znajduje się w produkcie

─ Należy też zwracać uwagę na oznakowanie RWS widoczne na produktach spożywczych, zaznacza Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 

 ─  To oznakowanie znajdujące się z przodu i z tyłu opakowania pokazuje, ile procent do wskazanego dziennego spożycia jest soli, cukru i tłuszczu w produkcie, mówi Gantner.

Trzeba pamiętać o normach dietetycznych

Małgorzata Mękus z Instytutu Żywności i Żywienia przypomina, jakie wartości dotyczące diety dorosłego człowieka powinny być dziennie przestrzegane.

Przypomina, że wartość energetyczna wynosi 2 tys. kilokalorii na dzień, zawartość tłuszczu – 70 gramów, kwasów tłuszczowych nasyconych – 20 gramów, węglowodanów - 260 gramów, cukru – 90 gramów, białka – 50 gramów oraz soli – 6 gramów.

─ Informacje na temat kampanii prowadzonej przez Instytut Żywności i Żywienia, można zdobyć zaglądając na strony internetowe, kupujeto.pl, zaznacza  Grażyna  Skarżyńska.

Tam też znajdą Państwo sugestie, aby nie poprzestawać na zapoznaniu się z datą przydatności do spożycia, lecz uważnie czytać informacje na etykietach dotyczące: nazwy produktu, zawartych w nim składników  i wartości odżywczych.

Kampania pod hasłem :"Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!", prowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia, jest finansowana z funduszy przekazanych Polsce przez Szwajcarię.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: żywność handel zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:31
W Instytucie Żywności i Żywienia rozpocznie działalność edukacyjną Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dzięki temu każdy za pośrednictwem internetu będzie mógł otrzymać ważne informacje dotyczące zdrowia. Gościem Polskiego Radia 24 była Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie czytają etykiet. Warto to zmienić, bo cukier to nie tylko cukier

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 15:00
Czytanie etykiet na produktach spożywczych nie jest powszechnym nawykiem, tymczasem ich porównywanie i wybieranie żywności z mniejszą ilością cukru, soli czy tłuszczu przekłada się na nasze zdrowie – przypomina Instytut Żywności i Żywienia i zachęca do zmiany zachowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z półek stacji benzynowych i sklepów znikną leki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 14:10
Lista leków, które będzie można kupić w sklepach czy stacjach benzynowych, będzie o 2/3 krótsza niż teraz - tak zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 2 stycznia.
rozwiń zwiń