Gospodarka

Od 1 lipca zmiany w segregacji śmieci. Samorządy obawiają się dodatkowych kosztów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 16:41
Już od pierwszego lipca we wszystkich gminach w Polsce będzie obowiązywać pełna segregacja odpadów komunalnych. Mają one wędrować do czterech pojemników: szkło do zielonego, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego. Obecnie taką zbiórkę stosuje 1600 gmin.
Audio
  • O zmianach w segregacji odpadów mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: wójt gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębski, Sławomir Mazurek, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dzięki ujednoliconej segregacji Polska ma osiągnąć wyższy poziom recyklingu
Dzięki ujednoliconej segregacji Polska ma osiągnąć wyższy poziom recyklingu Foto: Aleksandra Suzi/Shutterstock.com

Dzięki ujednoliconej segregacji Polska ma osiągnąć wyższy poziom recyklingu, a tym samym skutecznie dążyć do spełnienia unijnych norm. W mazowieckiej gminie Długosiodło segregacja do czterech pojemników już została wprowadzona. Wójt Stanisława Jastrzębski uważa jednak, że gminy obarczone takim zadaniem powinny otrzymać rządowe wsparcie, aby móc udzielić efektywnej pomocy mieszkańcom.

- To minimum segregacji już w tej chwili wprowadziliśmy w naszej gminie. Żeby to było mniej uciążliwe i kosztowne, dajemy w tej chwili mieszkańcom worki. Uważam, że nie stać ich na to, żeby wymuszać w tej chwili na nich zakup pojemników na wszystkie rodzaje segregowanych odpadów. Apel do rządzących i do decydentów, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji zechcieli się pochylić nad tym od strony praktycznej – podkreśla rozmówca radiowej Jedynki.

Opłaty będą spadać?

Zdaniem Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, gminy kalkulując koszty, powinny wziąć pod uwagę dodatkowe przychody z dysponowania posegregowanymi odpadami.

- To rozporządzenie, które wchodzi w życie 1 lipca, jest tak wprowadzone, żeby ono faktycznie mogło zafunkcjonować i jednocześnie tak, aby te obciążenia dla kieszeni mieszkańców były też rozłożone w czasie. Założenie generalne jest takie, że skoro dokonujemy selektywnego podziału odpadów, to za surowiec są odpowiednie pieniądze i dlatego też ta opłata w związku z tym powinna raczej spadać, niż być podnoszona – zauważa ekspert.

Na wymianę pojemników samorządy będą miały pięć lat

Samorządy obawiają się ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak na wsparcie gmin przy wyposażaniu w dodatkowe pojemniki, znajdą się pieniądze, wyjaśnia wiceminister Sławomir Mazurek.

- Są środki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tej perspektywie mamy 1,3 mld euro na gospodarkę odpadami i po te środki będzie można sięgać też tak, aby ten ewentualny wzrost w pierwszym okresie zmniejszyć. Na wymianę pojemników samorządy będą miały pięć lat – zaznacza rozmówca Jedynki.

Szczegóły wsparcia nie są jeszcze znane

Wójt Stanisław Jastrzębski ubolewa, że szczegóły wsparcia nie są jeszcze znane.

- Wolałbym usłyszeć informację, że pieniądze są dla wszystkich gmin, bez konkursów. Tylko wszystkie gminy składają wniosek, opisują, jakie są ich potrzeby i jest to finansowane. Wtedy zadanie jest do zrealizowania – uważa Stanisław Jastrzębski.

Zwiększenia recyklingu wymaga od nas UE

Zwiększenie recyklingu jest nakazem chwili ze względu na przyjęte zobowiązania w ramach Unii Europejskiej, przypomina wiceminister Sławomir Mazurek.

- W 2020 roku zgodnie z regulacjami unijnymi Polska musi uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia takich frakcji jak papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło. To duże wyzwanie, ponieważ dzisiaj w Polsce takiemu procesowi poddajemy 26 proc. tych frakcji. Między rokiem 2014 a 2015 ten wzrost wynosił zaledwie 0,7 proc. – podaje liczby Sławomir Mazurek.

Jeśli  recykling nie zostanie zwiększony do poziomu wymaganego przez Unię, to Polska nie otrzyma 1,3 mld euro na gospodarkę odpadową.

Polsce grożą też wówczas kary w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro dziennie. Równolegle kary mogą też być nakładane na samorządy.

Dariusz Kwiatkowski, awi

 

Komentarze1
aby dodać komentarz
Maximus Segregatus2017-04-03 17:02 Zgłoś
Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach, nawet wtedy gdy im się nie chce tego robić - uczestniczą w procesie w segregacji odpadów... Ale nikomu tak naprawdę na tym nie zależy aby Polska była liderem ochrony środowiska....  odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/

Czytaj także

Nowe przepisy o recyklingu. Zarobi na tym budżet

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 13:18
Nowe przepisy KE wymuszą na Polsce duże zmiany dotyczące recyklingu i gospodarowania odpadami. Eksperci zwracają uwagę, że bez zmiany systemu nie uda się ich osiągnąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ma duży problem z recyklingiem odpadów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 18:49
Polska, jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, zobowiązała się do osiągnięcia poziomów recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak segregować śmieci ? Nowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 20:02
Metale i tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady bio do brązowego - tak wyglądać będą minimalne zasady segregacji odpadów, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 07:57
Parlament Europejski w drugim dniu plenarnej sesji będzie głosować między innymi nad pakietem przepisów o gospodarowaniu odpadami. Nowe rozwiązania mają je uczynić mniej groźnymi dla środowiska.
rozwiń zwiń