Gospodarka

Dzień Ziemi: jak chronić naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:32
W sobotę po raz 27 będziemy obchodzili w Polsce Światowy Dzień Ziemi. Kiedy i dlaczego ludzie zaczęli obchodzić Dzień Ziemi?  
Audio
  • O Dniu Ziemi w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Chinnapong/Shutterstock

- Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był w roku 1970. Zaczęło się od ruchu studentów na amerykańskich uczelniach. Bardzo szybko to się rozprzestrzeniło na inne środowiska. Ruchy zaczęły się od reakcji na to, że nie można być bezrefleksyjnym konsumentem. Już wtedy, prawie 50 lat temu, społeczeństwo zaczęło mówić, że musimy myśleć o naszej planecie. Dzień Ziemi obchodzony w Polsce od roku 1990 to właśnie symboliczny moment, gdy jesteśmy zaproszeni do refleksji o naszym wpływie na środowisko i roli na Ziemi, to jest główny cel tego dnia - wyjaśnia Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Klimat się zmienia

Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem ochrony bioróżnorodności. Sławomir Brzózek tłumaczy dlaczego ochrona bioróżnorodności jest obecnie tak istotna

- Niestety, tak jak cały świat podlegamy tym samym mechanizmom związanymi ze zmianami klimatycznymi. To będzie miało wpływ na zmiany struktury bioróżnorodności. Klimat się ociepla i osusza. Będzie to rzutowało na jakość życia poszczególnych gatunków.

Mamy duży wpływ na przyrodę

Do niszczenia niektórych gatunków roślin i zwierząt przyczyniamy się także my sami

- Jeżeli w kilkunastu milionach gospodarstw domowych nagle z naszych ogrodów wyrzucamy rodzime gatunki roślin i sadzimy gatunki obce, niektóre są wręcz inwazyjne, agresywne, które chcą uciec z ogrodu i rozkrzewić po okolicy, to oznacza, że pozbawiamy bazy pokarmowej i bazy życiowej zwierząt i innych roślin, które w tych ekosystemach są związane z roślinami, których nie chcemy – wyjaśnia.
 
I dlatego jutrzejszy Dzień Ziemi to doskonała okazja do tego, żebyśmy  choć przez chwilę zastanowili się nad   tym jaką ziemię zostawimy następnym pokoleniom.

Elżbieta Mamos, abo

 

Zobacz więcej na temat: ekologia konsument
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To konsumenci dyktują warunki, ale o tym nie wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 09:18
Konsumenci pełnią istotną rolę w kształtowaniu postępowania przedsiębiorców. To od ich codziennych wyborów w czasie zakupów zależy to, jakie firmy funkcjonują na rynku – przekonuje Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ocalimy Ziemię przed nami samymi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:00
Naukowcy ostrzegają: "Ziemia wkroczyła w nową fazę wymierania planetarnego", a "jego siłą napędową nie jest meteoryt czy potężne erupcje wulkaniczne, ale jeden gatunek – homo sapiens".
rozwiń zwiń