Gospodarka

Pracownicy SGGW wspierają szkołę w Tanzanii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:05
Pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego od 2009 roku angażują się w udzielanie pomocy Hodowlanemu Instytutowi Szkoleniowemu w Tengeru w Tanzanii.
Audio
  • O pomocy Hodowlanemu Instytutowi Szkoleniowemu w Tengeru w Tanzanii udzielanej przez naukowców z SGGW mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki dr Wiesław Ptach z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, zarazem prezes Fundacji Nauka dla Rozwoju (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Naukowcy z SGGW wspierają szkołę w Tanzanii
Naukowcy z SGGW wspierają szkołę w TanzaniiFoto: Hasanov Jeyhun/Shutterstock.com

Realizowane przez nich  projekty obejmują wiele aspektów: od wspierania procesu dydaktycznego po efektywne gospodarowanie wodą. Instytut w Tengeru, to właściwie szkoła rolnicza, wyjaśnia dr Wiesław Ptach z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, zarazem prezes Fundacji Nauka dla Rozwoju.

- Szkoła rolnicza poziomem odpowiadająca naszej szkole średniej. Niemniej jednak od pewnego czasu ma również takie aspiracje, by zostać szkołą wyższą. I pewne działania, przy naszym również wsparciu w tym kierunku zaczęły być realizowane. Już pewnego rodzaju kursy, studia odpowiadają w pewnym stopniu naszemu poziomowi licencjackiemu. Szkoła ma spory areał gruntów uprawnych i takich, na których wypasane jest bydło i przetwórnia mleczna, którą również w ramach jednego z projektów moi koledzy z jednego z wydziałów wspierali swoją wiedzą i doświadczeniem. Uczyli, jak robić sery, nawet opracowali specjalną technologię i nowy gatunek sera, który zyskał tam spore uznanie – wyjaśnia ekspert.

Wsparcie całej uczelni

Gama działań podejmowanych w Tengeru przez polskich naukowców z SGGW jest bardzo szeroka.

- Oprócz takich modyfikacji programów nauczania, które głównie zorientowane były na wspomnianą hodowlę zwierząt, nauki weterynaryjne, parazytologię, zrealizowaliśmy tam również kilka inwestycji, które generalnie wspierają rozwój całej uczelni. To między innymi zbiornik gromadzący wodę do nawodnień, system nawadniający. To również praktyczna strona wspierająca nauczycieli, którzy mają szansę realizacji programów nauczania, bazując na praktycznych elementach – podkreśla rozmówca Jedynki.

Działania wspierane przez polski rząd

Przedsięwzięcia  realizowane przez SGGW w Tanzanii były wspierane przez polski rząd.

- Nasze działania, które prowadziliśmy w Tangeru, finansowaliśmy ze środków pochodzących z naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które od dłuższego już czasu prowadzi szereg programów pomocowych, w tym program „Polska pomoc rozwojowa” oraz program „Wolontariat polska pomoc”. Te środki dystrybuowane są w trybie konkursowym, czyli trzeba tak naprawdę przygotować projekt bazujący na celach, które pragnie się osiągnąć i efektach. Te wszystkie projekty oceniane są, tak jak wspomniałem, w trybie konkursowym, wygrywają najlepsze i te zyskują dofinansowanie. Nam udało się kilka takich dobrych projektów przygotować, po to żeby później skutecznie je zrealizować właśnie w Tangeru. Uczelnia podpisała również oficjalną umowę o współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, Hodowli i Rybołówstwa Tanzanii, któremu podlega ta szkoła. To jest podstawa formalna do dalszej współpracy – mówi gość radiowej Jedynki.

Polskie tradycje związane z Tengeru sięgają II wojny światowej. Znajdował się tam obóz polskich uchodźców, którzy wraz z armią generała Władysława Andersa zdołali opuścić Związek Sowiecki. 

Dariusz Kwiatkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak