Gospodarka

Umowa o wolnym handlu UE-Japonia zniesie cła na artykuły rolne i spożywcze

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:38
Unia Europejska i Japonia zawarły polityczne porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu.
Audio
  • Unia Europejska i Japonia zawarły polityczne porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu. Jakie ma znaczenie, szczególnie dla rolników i producentów żywności, wyjaśnia w Agro Faktach radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski, analityk z banku BGŻ BNP Paribas. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Na umowie między Unią a Japonią skorzysta na pewno brana mleczarska. Przewiduje ona zniesienie ceł na sery i inne produkty mleczne.
Na umowie między Unią a Japonią skorzysta na pewno brana mleczarska. Przewiduje ona zniesienie ceł na sery i inne produkty mleczne.Foto: Pixabay

Wartość unijnego eksportu do Japonii wynosi ponad 80 mld euro rocznie, a ponad 600 tys. miejsc pracy w UE już teraz jest związanych z eksportem do Japonii.

O tym, co zawarcie takiej umowy może oznaczać dla polskiej branży spożywczej, mówi Paweł Wyrzykowski, analityk z banku BGŻ BNP Paribas.

Umowa znosi większość ceł na produkty rolno-spożywcze

Jak ocenia gość Agro Faktów, zawarte porozumienie jest korzystne dla przetwórców i producentów żywności, gdyż w ramach tej umowy zostanie zniesione większość stawek celnych obowiązujących na produkty rolno-spożywcze.

Są szacunki, że jeśli umowa wejdzie w życie, europejscy eksporterzy mogą zyskać nawet 1 mld euro na obniżonych cłach.

Bo, jak podkreśla gość Polskiego Radia, to będzie największa podpisana umowa handlowa Unii Europejskiej.

Japonia ważnym rynkiem zbytu artykułów rolnych dla Unii

I wylicza, że obecny eksport UE artykułów spożywczych do Japonii wart jest 5,7 mld euro, jesteśmy czwartym eksporterem tych produktów do tego kraju i oszczędności z tytułu zniesienia ceł mogą wynieść do 1 mld euro.

Jaka branża ma szanse zyskać najwięcej, na jakie towary Japończycy zgłaszają największe zapotrzebowanie?

Na umowie powinna skorzystać branża mleczarska

Jak wyjaśnia ekspert, skorzysta na umowie na pewno branża mleczarska.

− Obecnie cła na sery dojrzewające wynoszą ok. 30 procent, po ich zniesieniu w ciągu 15 lat, te produkty staną się bardziej konkurencyjne w Kraju Kwitnącej Wiśni, mówi Paweł Wyrzykowski.

Jak dodaje, obniżenie ceł, lub wprowadzenie bezcłowych kontyngentów obejmie również pozostałe produkty mleczarskie.

Do Japonii trafi więcej europejskiej wołowiny, szanse dla wieprzowiny

Poza tym umowa umożliwi UE znaczne zwiększenie eksportu wołowiny do Japonii; w przypadku wieprzowiny handel mięsem przetworzonym zostanie w pełni zliberalizowany, a cło na import świeżego mięsa będzie niemal bliskie zeru.

Elzbieta Mamos, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE i Japonia blisko przełomowego porozumienia ws. umowy o wolnym handlu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:50
UE i Japonia są blisko porozumienia ws. umowy o wolnym handlu, które ma zbliżyć te dwie ogromne gospodarki. Po weekendowych rozmowach unijnych komisarzy w Tokio sprawą będzie się zajmowało kolegium KE i japoński rząd. Jeszcze w tym tygodniu możliwy jest przełom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KE obiecuje: zajmiemy się podwójnymi standardami jakości żywności w UE. Polska chce wziąć udział w pracach

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 18:41
Szef Komisji Europejskie nie wyklucza opracowania i wprowadzenia nowych regulacji dotyczących "podwójnych standardów jakości żywności" stosowanych przy sprzedaży artykułów spożywczych na wschodzie i zachodzie UE. Polska deklaruje, że chce brac udział w tych pracach.
rozwiń zwiń