Gospodarka

Czy w polską żywność w Wielkiej Brytanii uderzy twardy Brexit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 09:39
Wielka Brytania jest bardzo dużym i ważnym rynkiem zbytu dla polskich producentów żywności i chociażby dlatego dla nas korzystny byłby tzw. miękki Brexit pozwalający na dalszy eksport na ten rynek.
Audio
  • Jakie scenariusze czekają polskich eksporterów żywności, gdy ta zacznie wychodzić z Unii, mówi w Agro Faktach radiowej Jedynki Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Brytyjski rynek jest dla Polski drugim, po niemieckim, rynkiem zbytu żywności w Unii Europejskiej. Eksportujemy jej na Wyspy za ponad 2,5 mld euro.
Brytyjski rynek jest dla Polski drugim, po niemieckim, rynkiem zbytu żywności w Unii Europejskiej. Eksportujemy jej na Wyspy za ponad 2,5 mld euro.Foto: Pixabay

Trzeba jednak być przygotowanym także na inny scenariusz.

Wielka Brytania ważnym rynkiem zbytu dla polskiej żywności

A sprawa jest ważna, bo jak przypomina Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności, brytyjski rynek jest dla Polski drugim, po niemieckim, rynkiem zbytu żywności w Unii Europejskiej. Eksportujemy jej na Wyspy za ponad 2,5 mld euro.

− I trudno sobie wyobrazić skutki, gdybyśmy stracili ten rynek, mówi gość Agro Faktów.

Zdobycie nowych rynków nie jest łatwe - unijne rynki mają ograniczoną pojemność

− Polska jest dużym eksporterem żywności przede wszystkim do krajów UE, ale te rynki mają bardzo już ograniczoną pojemność, dodaje Andrzej Gantner.

Wolnych miejsc na rynku w UE już nie ma, trzeba kogoś wypchnąć
Jak wyjaśnia, popyt na żywność nie rośnie tam w żadnej kategorii szybko, stąd budowanie naszej pozycji na rynku UE polega na przewadze konkurencyjnej powodującej wypchnięcie kogoś z rynku, a nie wchodzenie w wolne miejsca.

Czas na rynki trzecie

Pewne nadzieje na wzrost polskiego eksportu żywności daje też, na razie wstępne, porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Japonią i Unią Europejską.

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, dlatego Unia powinna zwiększyć swoje wysiłki na stwarzanie dogodnych warunków dla eksportu do krajów trzecich.

−Właśnie tam – szczególnie w Azji, czy Afryce, popyt na żywność bardzo szybko rośnie, mówi Gantner.

− Dlatego nie ma innej drogi niż do krajów trzecich i podpisywanie umów o wolnym handlu z różnym obszarami gospodarczymi., mówi gość Polskiego Radia.

Elżbieta Mamos, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska żywność hitem eksportowym w Wlk. Brytanii. Po Brexicie to się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 09:54
W związku z Brexitem pojawiają się obawy, kto i ile na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej straci. Dla Polski kraj ten jest drugim co do wielkości, po Niemczech, odbiorcą produktów rolno-spożywczych. Czy więc producenci i przetwórcy mają powody do obaw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: co z polską kiełbasą na Wyspach?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 16:40
Polscy producenci wierzą, że Brexit nie zmniejszy eksportu naszej żywności na Wyspy Brytyjskie, a żyjący tam Polacy nadal będą liczącym się odbiorcą produktów sprowadzanych z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: to nie będzie wcale aż tak mocny cios dla polskich eksporterów i całej naszej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 20:00
Brexit może uderzyć w naszych eksporterów, przestrzega część ekonomistów. Wielka Brytania to dzisiaj nasz drugi partner w eksporcie i jeśli Unia Europejska nie wynegocjuje nowej umowy handlowej przed Brexitem, kilka branż z Polski może wpaść w poważne tarapaty, bo ich eksport do Zjednoczonego Królestwa stanie się nieopłacalny.
rozwiń zwiń