Gospodarka

Uwaga na nowe oszustwo – „na komornika”. Fałszywe tytuły wykonawcze zalewają kancelarie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:17
Pomysłowość oszustów nie zna granic - po przekrętach na „wnuczka, „policjanta”, amerykańskiego żołnierza” mamy nowy sposób – „na komornika”.
Audio
  • O nowej metodzie "oskubania" nas z pieniędzy, czyli oszustwie "na komornika", mówią goście Agro Faktów, radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wyroki z tytułami wykonawczymi przywożone w w teczce mogą być sfałszowane.
Wyroki z tytułami wykonawczymi przywożone w w teczce mogą być sfałszowane.Foto: Pixabay

Pomysł jest prosty – niby wierzyciel fałszuje wyrok sądowy, czy akt notarialny i zgłasza swoje roszczenie do komornika. Na podstawie tak uzyskanego tytułu wykonawczego żąda przelania na swoje konto pieniędzy dłużnika.

Krajowa Rada Komornicza ostrzega
Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed fałszywymi tytułami wykonawczymi. Jak mówią jej przedstawiciele, oszustwa na komornika wciąż są zbyt łatwe, a pomysłowość złodziei nie zna granic.

I podkreślają, że przestępczy proceder ułatwiają: niedostateczne zabezpieczenie dokumentów sądowych i brak elektronicznej bazy danych.

Komorników zalewają fałszywe tytuły wykonawcze

W ostatnim czasie do kancelarii komorniczych trafia coraz więcej fałszywych tytułów wykonawczych, czyli podrobionych dokumentów sądowych.

─ Zjawisko ma najprawdopodobniej charakter ogólnokrajowy, mówi Monika Janus, rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Fałszywi wierzyciele podrabiają postanowienia, wyroki sądowe i akty notarialne

Jak wyjaśnia, najczęściej podrabiane są wyroki, postanowienia sądowe lub akty notarialne.

Takie dokumenty składane są do kancelarii komorniczych w celu wyegzekwowania pieniędzy na rzecz fałszywych wierzycieli. Pieniądze te mają trafić na fałszywe konta.
Fałszerze najczęściej „polują” na duże firmy

Z doświadczenia komorników, wynika, że przestępcy najczęściej próbują oszukać duże firmy.

─ Te codziennie dokonują dużo przelewów finansowych, stąd dopiero po kilku dniach orientują się, że zostały oszukane, mówi gość radiowej Jedynki.

Tu czas ma bardzo duże znaczenie, bo jak tłumaczy Monika Janus, komornik ma cztery dnia na przekazanie pieniędzy dalej.

Dlatego Krajowa Rada Komornicza apeluje do komorników, aby bacznie badali tytuły wykonawcze.

Narażeni też zwykli konsumenci

─ A na podobne oszustwa narażone są nie tylko firmy, ale także zwykli konsumenci - zwraca uwagę Mateusz Sokołowski, prawnik Federacji Konsumentów.

I podkreśla znaczenie  czujności komorników.

─ Powinni bardzo dokładnie badać poprawność tytułów wykonawczych, mówi prawnik.

I dodaje, że to nie są jedyne próby oszustwa związane z wierzytelnościami.

Uwaga na firmy windykacyjne

─ Do Federacji trafiają często sprawy związane z firmami windykacyjnymi, które odzywają się do konsumentów przedstawiając często sfałszowane dokumenty, nieprawdziwe sygnatury sądowe z nakazami zapłaty, domagający się spłaty zadłużenia, mówi prawnik.

Zanim zapłacisz – sprawdź w sądzie

Jeśli więc są jakieś wątpliwości co do tego, czy dany dokument jest prawdziwy, warto najpierw go sprawdzić zanim oszustom  zapłacimy.

 ─ Najlepiej zgłosić się do sądu, który wydał wyrok w danej sprawie, zapytać o sygnaturę, wyrok, radzi Mateusz Sokołowski.
Czas na stworzenie centralnej bazy tytułów wykonawczych
─ Niestety nie zawsze takie zapytanie przynosi efekt w przypadku próby sprawdzenia tytułu wykonawczego przez komornika, dlatego aby zabezpieczyć interesy wierzycieli oraz dłużników,  konieczne jest stworzenie centralnej bazy tytułów wykonawczych, mówi Monika Janus.

Wyroki i tytuły wykonawcze na papierze z zabezpieczeniami

Jak dodaje, bardzo dobrym rozwiązaniem było by wprowadzenie obowiązku wydawania tytułów wykonawczych na specjalnym zabezpieczonym znakiem wodnym, czipem lub hologramem papierze.

Świadectwa szkolne posiadają obecnie lepsze zabezpieczenia niż wyroki w Polsce – mówi Monika Janus.

W Polsce oficjalnie 60 tys. przestępstw przeciwko dokumentom

Z danych MSWiA wynika, że każdego roku ujawnianych jest w Polsce ponad 60 tys. przestępstw przeciwko dokumentom.

Szacuje się, że w obiegu mogą być miliony fałszywych dokumentów, a wśród nich wyroki, sądowe tytuły egzekucji komorniczych czy akty notarialne.

Tylko w ubiegłym roku do co najmniej 420 kancelarii komorniczych trafiły fałszywe tytuły wykonawcze Sądów Rejonowych w Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Zielonej Górze i Wrocławiu.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Koniec z wyłudzeniami pieniędzy na SMS Premium. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi ograniczenia kwotowe

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:37
Ministerstwo Cyfryzacji wypowiada wojnę oszustom powiązanym z SMS-ami Premium. Klient od nowego roku maksymalnie będzie mógł stracić 35 zł miesięcznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 19:40
Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego z polskiego systemu finansowego w ciągu ostatnich 10 lat zniknęło 200-250 mld zł. Czy w tym czasie mieliśmy do czynienia z wielkim "wesołym miasteczkiem" pełnym karuzel podatkowych? I dlaczego skala problemu jest tak duża?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiskus stworzy portal dłużników podatkowych. Znajdą się tam firmy i osoby zalegające co najmniej 5 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 08:43
To może być bardzo celny i bolesny cios dla ociągających się z opłata podatków. Jak informuje "Rzeczpospolita", skarbówka ujawni na specjalnym portalu dane firm oraz osób fizycznych, które zalegają z zapłatą co najmniej 5 tys. zł podatku.
rozwiń zwiń