Gospodarka

Wiemy co jemy? Etykieta prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 17:22
Polacy nadal bardzo często nie wiedzą, co jedzą – nie czytają etykiet, wybierają najtańszą ofertę. Jednocześnie pokutuje przekonanie o „faszerowaniu” produktów spożywczych sztucznymi, szkodliwymi konserwantami i substancjami. Technolodzy żywności zaprzeczają tym teoriom. Jak jest naprawdę?
Audio
  • Dlaczego produkty dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne, jak to sprawdzać, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W produktach sprzedawanych na terenie Unii nic nie znajduje się przypadkowo.
W produktach sprzedawanych na terenie Unii nic nie znajduje się przypadkowo.Foto: LADO/Shutterstock.com

Jedno można stwierdzić na pewno bezspornie - na pewno mamy niewielką wiedzę o kupowanej żywności.

Jak wynika z badań, prawie 80 proc. z nas nie czyta etykiet na produktach spożywczych, większość wybiera najtańszą ofertę lub kieruje się ładną etykietą.

W produktach sprzedawanych na terenie Unii nic nie znajduje się przypadkowo

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności podkreśla, że oceniając ten problem trzeba spojrzeć na rozwiązania unijne.

Wszystko co w produkcie musi być zatwierdzone przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności

− Unia ma najlepszy system bezpieczeństwa żywności na świecie, w produktach sprzedawanych na jej terenie nie znajduje się nic przypadkowo, czyli nie może się w nich znaleźć coś, co nie jest zatwierdzone przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, podkreśla gość Agro Faktów.

Jak dodaje, każda znajdująca się w produkcie substancja, opakowanie, muszą być bezpieczne i zatwierdzone.

Stąd, jak radzi gość radiowej Jedynki, trzeba sprawdzać substancje wyszczególnione na etykietach produktu. Te powinny się znajdować na listach zamieszczonych na stronach Europejskieggo Urzędu Bezpieczeństwa Żywności.

Co jeszcze sprawdzać, o tym w audycji radiowej.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aldi wycofuje ze sklepów w Niemczech wszystkie jajka. Winni Holendrzy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 10:32
Sieć sklepów Aldi ogłosiła w piątek wycofanie ze sprzedaży w całych Niemczech wszystkich jajek, co ma związek ze skandalem wokół milionów jajek importowanych z sąsiedniej Holandii, które były skażone zakazanym środkiem owadobójczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurczaki skażone fipronilem trafiły jednak do Polski. Gdzie były sprzedawane?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 20:26
Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że mięso drobiowe zawierające przekroczone dawki niedozwolonego środka owadobójczego - fipronilu - było w sierpniu sprzedawane na terenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska zajęła się łańcuchem dostaw żywności do sieci handlowych. Chce pomóc słabszym – rolnikom i małym producentom

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 13:02
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne na temat tego, jak uczynić unijny łańcuch dostaw żywności bardziej sprawiedliwym.
rozwiń zwiń