Gospodarka

Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:35
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Chętnych do ich zbierania i jedzenia nie brakuje. Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące, radzi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Audio
  • O tym, na co uważać, zbierając grzyby, mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie i Marek Jaworski, grzybiarz (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożność
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożnośćFoto: alicja neumiler/Shutterstock.com

Niestety czasami zawodzi znajomość grzybów i zdarzają się zatrucia. Takich wypadków można uniknąć, sprawdzając grzyby w stacji sanitarno-epidemiologicznej, mówi Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- Zdarzyło się i nas tak, że wiosną przyszedł pan ocenić grzyby, które kupił. Powiedziano mu, że to jest smardz, a przy ocenie okazało się, że jest to piestrzenica kasztanowata, więc na to też uważajmy – przestrzega ekspertka.

Masz wątpliwości? Nie zbieraj albo zapytaj

Bezpieczniej jest zbierać grzyby, które mają pod kapeluszem rurki, przypominające wyglądem gąbkę, dodaje Marianna Mioduchowska.

- Wśród tych grzybów nie ma tych śmiertelnie trujących. Jeśli zbieramy grzyby, bardzo uważnie się im przyglądajmy, czy je znamy. A jeśli jest najmniejsza wątpliwość, to lepiej takiego grzyba zostawić w lesie, bądź przyjechać do nas i skonsultować – mówi ekspertka.

. 

Osobę, z którą można skonsultować, czy grzyby, które zebraliśmy nie są trujące, powinna być w każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a porady są bezpłatne.

Aleksandra Tycner, awi

Zobacz więcej na temat: grzyby Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zatrucie grzybami. Główny Inspektor Sanitarny radzi, jak uniknąć tragedii

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 09:12
Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka i podwyższona temperatura, należy natychmiast wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. W przypadku zatrucia grzybami ważna jest szybka reakcja - podkreśla GIS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeść czy nie jeść, czyli grzyby w polskich lasach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:30
Gościem audycji była dr Marta Wrzosek, twórczyni i była prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, która odkryła przed nami tajniki dotyczące jadalnych i trujących grzybów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na grzyby... Najpierw nauczmy się je zbierać!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:03
- Na temat zbierania grzybów istnieje mnóstwo mitów . Na nasze pierwsze grzybobranie warto zabrać ze sobą doświadczonego grzybiarza - wyjaśnia w Czwórce Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń