Gospodarka

Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:35
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Chętnych do ich zbierania i jedzenia nie brakuje. Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące, radzi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Audio
  • O tym, na co uważać, zbierając grzyby, mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie i Marek Jaworski, grzybiarz (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożność
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożnośćFoto: alicja neumiler/Shutterstock.com

Niestety czasami zawodzi znajomość grzybów i zdarzają się zatrucia. Takich wypadków można uniknąć, sprawdzając grzyby w stacji sanitarno-epidemiologicznej, mówi Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- Zdarzyło się i nas tak, że wiosną przyszedł pan ocenić grzyby, które kupił. Powiedziano mu, że to jest smardz, a przy ocenie okazało się, że jest to piestrzenica kasztanowata, więc na to też uważajmy – przestrzega ekspertka.

Masz wątpliwości? Nie zbieraj albo zapytaj

Bezpieczniej jest zbierać grzyby, które mają pod kapeluszem rurki, przypominające wyglądem gąbkę, dodaje Marianna Mioduchowska.

- Wśród tych grzybów nie ma tych śmiertelnie trujących. Jeśli zbieramy grzyby, bardzo uważnie się im przyglądajmy, czy je znamy. A jeśli jest najmniejsza wątpliwość, to lepiej takiego grzyba zostawić w lesie, bądź przyjechać do nas i skonsultować – mówi ekspertka.

. 

Osobę, z którą można skonsultować, czy grzyby, które zebraliśmy nie są trujące, powinna być w każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a porady są bezpłatne.

Aleksandra Tycner, awi

Zobacz więcej na temat: grzyby Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrucie grzybami. Główny Inspektor Sanitarny radzi, jak uniknąć tragedii

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 09:12
Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka i podwyższona temperatura, należy natychmiast wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. W przypadku zatrucia grzybami ważna jest szybka reakcja - podkreśla GIS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeść czy nie jeść, czyli grzyby w polskich lasach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:30
Gościem audycji była dr Marta Wrzosek, twórczyni i była prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, która odkryła przed nami tajniki dotyczące jadalnych i trujących grzybów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na grzyby... Najpierw nauczmy się je zbierać!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:03
- Na temat zbierania grzybów istnieje mnóstwo mitów . Na nasze pierwsze grzybobranie warto zabrać ze sobą doświadczonego grzybiarza - wyjaśnia w Czwórce Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń