Gospodarka

Przyłącz się do akcji sprzątania świata!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:25
Zbliża się wielka akcja: coroczne sprzątania świata. Co prawda kampania zachęcająca do sprzątania świata trwa cały rok, ale w najbliższy piątek w Warszawie rozpocznie się jej finał.
Audio
  • O akcji sprzątania świata mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin i Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Chakkrit Wiangkham/Shutterstock.com

„Nie ma śmieci, są surówce” to hasło tegorocznej akcji, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, że te przedmioty, które etykietujemy jako śmieci, to wcale nie są rzeczy bez wartości, wstydliwe, problematyczne, tylko to są cenne surowce – podkreśla ekspert.

Setki akcji edukacyjnych

Sławomir Brzózek wyjaśnia, jaki będzie miał przebieg tegoroczny finał sprzątania świata.

- Tak jak co roku będą setki, jak nie tysiące różnych działań edukacyjnych, informacyjnych, ale nie zabraknie również klasycznych sprzątań terenów publicznych, połączonych z segregowaniem odpadów – wylicza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Przykład czerpać możemy z rolników

Jednym z partnerów akcji "Sprzątanie świata" jest Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. O ich wkładzie w akcję mówi Aleksandra Mrowiec z PSOR.

- Nasze stowarzyszenie w tym roku z Fundacją Nasza Ziemia edukuje Polaków na temat wartości, jakie niesie ze sobą gospodarka odpadami. A my z naszej strony jeszcze szczególnie zwracamy uwagę na opakowania po środkach ochrony roślin. Tutaj wzorem do naśladowania powinni być rolnicy. Z danych, jakie posiadamy, wynika, że ponad ¾ z nich prawidłowo postępuje z tymi opakowaniami, czyli oddaje je do sklepu – wyjaśnia ekspertka.

Bohaterką tegorocznego finału sprzątania świata będzie Wisła. Ten rok to Rok Rzeki Wisły. Dlatego w piątek, 15 września, będziemy  sprzątać praski brzeg królowej polskich rzek.

Elżbieta Mamos, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowe zasady segregacji odpadów. Będzie kilka pojemników

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 09:48
- Gminy będą miały 5 lat na dostosowanie pojemników, chociaż oznaczenie powinno się zmienić już 1 lipca - podobnie powinny pojawić się worki w kolorach wskazanych w rozporządzeniu - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister środowiska Sławomir Mazurek o zmianach w zbiórce odpadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmietnik to nie miejsce dla elektroodpadów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 07:38
Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym nie ma określonych standardów przetwarzania elektrośmieci - podaje w piątek "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 1,2 mld euro dla Polski na gospodarkę odpadami. KE odblokowała pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 07:50
Polska może wykorzystywać ponad 1,2 mld euro na inwestycje dotyczące gospodarki odpadami, potwierdziła Komisja Europejska. O jej decyzji mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń