Gospodarka

STOP SMOG: poprawa jakości powietrza zależy od każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:00
Właśnie startuje ogólnopolska kampania edukacyjna STOP SMOG, której celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej, ale przede wszystkim poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy.
Audio
  • O kampanii edukacyjnej STOP SMOG, mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W okresie jesienno-zimowym nasila się problem zanieczyszczenia powietrza
W okresie jesienno-zimowym nasila się problem zanieczyszczenia powietrzaFoto: RossHelen/Shutterstock.com

Do kogo jest skierowana i jakie są jej zasadnicze cele, wyjaśnia Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska. 

- Zasadniczym elementem jest szeroka kampania informacyjno- promocyjna dotycząca zanieczyszczeń powietrza i smogu, który szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych występuje w dużych aglomeracjach miejskich, ale też w mniejszych i średnich miastach. Kierujemy się głównie do osób dorosłych, które decydują o tym, w jaki sposób ogrzewają swoje mieszkania – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zmiana przyzwyczajeń i… paliwa 

Krystian Szczepański ma nadzieję, że dzięki kampanii każdy Polak zrozumie, że poprawa jakości powietrza zależy także od niego.

- Chcemy pokazać, jak każdy z nas może poprzez niewielką zmianę swoich przyzwyczajeń, wprowadzenie i używanie dobrego paliwa zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza – podkreśla ekspert.

. 

Szeroka kampania informacyjno-promocyjna

Kampania będzie prowadzona wielotorowo, wykorzystywane będą różne formy przekazu i docierania do społeczeństwa, dodaje Krystian Szczepański.

- Oczywiście media, też szeroka kampania internetowa, to będą też różnego rodzaju filmy – wylicza ekspert.
 
Nadchodzi jesień i zima, czyli sezon grzewczy i kwestia tego, czym Polacy palą w swoich piecach, znów niestety staje się bardzo istotna.

Elżbieta Mamos, awi

Zobacz więcej na temat: smog Elżbieta Mamos ekologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kary pieniężne za brak walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:33
Wojewódzkie Programy Ochrony Powietrza nie są wdrażane, tak jak należałoby tego oczekiwać. Kontrola przeprowadzona w województwie małopolskim, które pierwsze poważnie zaczęło walczyć ze smogiem, wykazała, że wiele gmin nie podejmuję żadnych działań mających na celu poprawę czystości powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog: od 1 października zakaz sprzedaży „kopciuchów”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:20
Tak zwane 'kopciuchy' mają zniknąć z rynku - zapowiedziała na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawiał Dominik Olędzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog: jest zakaz dla „kopciuchów”, ale co z normami dla węgla?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 20:07
Od lipca przyszłego roku nie będzie można sprzedawać pieców na węgiel szkodzących środowisku. Wcześniej, bo już od października takich pieców nie będzie można u nas produkować. Tyle, że nadal nie wydano rozporządzeń, które zakazałyby sprzedaży odpadów węglowych. Za to odpowiada resort energii.
rozwiń zwiń