Gospodarka

Milion hektarów kukurydzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 20:20
Jutro w Skrzelewie koło Sochaczewa odbędą się 19 Dni kukurydzy.
Audio
  • Jak dużo uprawiamy kukurydzy w Polsce i na świecie , do czego przede wszystkim jest wykorzystywana, wyjaśnia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Kukurydza jest uprawiana w Polsce na milionie hektarów.
Kukurydza jest uprawiana w Polsce na milionie hektarów.Foto: Pixabay

Jak dużo jej w Polsce i na świecie uprawiamy, do czego przede wszystkim jest wykorzystywana, wyjaśnia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Kukurydziane żniwa zaczynają się zazwyczaj  na przełomie września i października, w tym roku w niektórych regionach Polski, ze względu na warunki atmosferyczne mogą być opóźnione.

W Polsce kukurydza uprawiana na milionie hektarów

Jak wyjaśnia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, kukurydza zajmuje trzecie miejsce pod względem zasiewów, a pierwsze zboże pod względem zbiorów na świecie.

− W Polsce jej uprawa przekracza milion hektarów a zbieramy je od 2,5 do 4,5 mln t , w zależności od warunków pogodowych.

Ekspert tłumaczy też jak różnorodne zastosowania może mieć kukurydza.
− Może być wykorzystywana na pasze – na ziarno i kiszonki, może być rośliną energetyczną wykorzystywana w produkcji metanu i spirytusu, jest tez doskonałym produktem spożywczym jak i ziołem, mówi gość Agro Faktów.

Elżbieta Mamos, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Elżbieta Mamos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak