Gospodarka

Od 2 października mleko, owoce i warzywa dla dzieci w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 09:04
"Mleko w szkole", "Owoce i warzywa w szkole" to programy znane i od lat obecne w polskich szkołach podstawowych. Będą także i w  tym roku szkolnym, tyle że w nieco zmienionej formie. Programy rozpoczynają się 2 października.
Audio
  • O owocach, warzywach i mleku dla uczniów mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Witold Strobel, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W tym roku program obejmuje większe spektrum owoców i warzyw niż w latach ubiegłych.
W tym roku program obejmuje większe spektrum owoców i warzyw niż w latach ubiegłych.Foto: Glow Images/East News

Od tego roku programy będą prowadzone pod nadzorem niedawno powstałego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mówi jego dyrektor Witold Strobel.

- Program realizowany jest przez KOWR oraz szkoły podstawowe na terenie całego kraju. Program pozwoli na dostarczanie dzieciom z klas I – V porcji owocowo-warzywnych i porcji mlecznych. Nowością jest to, że poza tym zdrowym odżywianiem dzieci będą uczestniczyły w warsztatach i lekcjach poświęconych zdrowemu odżywianiu, dlatego że głównym celem tego programu jest wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci z klas I – V, kiedy właśnie te nawyki kształtują na całe życie – podkreśla ekspert.

W programie uczestniczy 12500 szkół podstawowych

Programem objęto w tym roku 12500 szkół podstawowych, dodaje Witold Strobel.

- Zainteresowanie jest nawet większe niż w latach ubiegłych, bo będzie to 400 szkół więcej w całym kraju. Program obejmie mniej więcej 1,8 mln dzieci, czyli 92 proc. całej populacji z klas I – V – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Mleko będzie w różnej postaci. Poszerzony został zestaw warzyw i owoców.

- W tym roku program obejmuje większe spektrum owoców i warzyw niż w latach ubiegłych. Wcześniej były to głównie jabłka, a teraz będą to również śliwki, gruszki, truskawki, ale też soki owocowe, warzywne, marchewka, kalarepka. Wszystkie takie warzywa i owoce znane z naszych ogrodów – wymienia dyrektor KOWR. – Do wyboru będzie również nie tylko mleko, ale również jogurty, kefiry, różnego rodzaju serki twarogowe – dodaje.

Do programu środki dokłada UE

Program jest finansowany zarówno z pieniędzy krajowych, jak i unijnych, podkreśla Witold Strobel.

- Łączny koszt programu to 242,9 mln zł w tym roku. Te pieniądze pozwolą na dostarczenie dzieciom 160 mln porcji owocowo-warzywnych oraz 144 mln porcji mlecznych – podaje liczby ekspert.

W każdym semestrze jedno dziecko otrzyma 45 porcji produktów owocowo-warzywnych i 40 porcji przetworów mlecznych.

Aleksandra Tycner, awi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowy talerz od najmłodszych lat. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 02:24
- W epoce internetu, gdy każdy jest podłączony, stwierdziliśmy, że właśnie tym kanałem będziemy się komunikować, by zachęcić do zdrowego odżywiania - mówi Paweł Kocon, dyrektor Biura Rozwoju Rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia przeznacza w tym roku 250 mln euro na program „Owoce, warzywa i mleko w szkole”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 09:02
Od 2004 r. polskie dzieci korzystają z programów, które zapewniają im mleczny posiłek w szkole. Programy te były i są współfinansowane przez Unię Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadal jemy za mało owoców i warzyw. A to błąd

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:30
Wczoraj zakończył się w Warszawie XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców.
rozwiń zwiń