Gospodarka

Elektromobilność ma szanse na rozwój w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:17
Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, gdzie nie wdrożono jeszcze żadnych działań wspomagających rozwój elektromobilności. Przygotowywany jest natomiast program jej rozwoju.
Audio
  • O wspieraniu rozwoju elektromobilności mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Elektromobilność ma szanse na rozwój także w Polsce.
Elektromobilność ma szanse na rozwój także w Polsce.Foto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock.com

Dlaczego  programy wspierające elektromobilność są pilnie potrzebne i u nas, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska.

 - Trendy światowe, które widzimy, to bardzo szybka dynamika rozwoju elektromobilności. W krajach europejskich od kilkudziesięciu lat takie programy zostały już przez rządy wdrażane. Np. w Norwegii ponad 150 tys. samochodów z napędem elektrycznym już jest zarejestrowanych i jeździ. Mamy kilka tysięcy punktów ładowania takich aut, publicznie dostępnych. A Polska na razie raczkuje. Szacuje się, że mamy ok. 2 tys. pojazdów elektrycznych i 150 stacji do ich ładowania – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Krystian Szczepański wylicza powody, dla których elektromobilność ma szanse na rozwój także w Polsce.

- Jest pięć takich obszarów: nauczyliśmy się produkować energię elektryczną z odnawialnych źródeł, rozwija się magazynowanie energii elektrycznej, zmieniają się nasze nawyki, coraz więcej gmin jednak stawia na elektromobilność w postaci wymiany taboru publicznego transportu, ale też na ulicach coraz więcej Polaków korzysta ze skuterów napędzanych elektrycznie. Jest też wzrost świadomości, jeżeli chodzi o smog – wylicza ekspert.

Jakie działania zostaną podjęte?
 
Instytut Ochrony Środowiska jest jedną z wielu instytucji działających na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Krystian Szczepański tłumaczy, co konkretnie będzie przygotowywał Instytut.

- My wspieramy przygotowanie pod kątem metodycznym, to znaczy, czy nasza sieć energetyczna ma jakieś braki, wymaga inwestycji – wyjaśnia Krystian Szczepański. – Będziemy też przygotowywać scenariusze rozwoju. Na razie mamy nakreślone tylko, że mamy mieć milion samochodów elektrycznych do 2025 roku. Takie jest założenie strategii rządowej. Trzeci aspekt to przygotowanie kompleksowych przygotowań, które wskażą, w jaki sposób na szczeblu krajowym, lokalnym, regionalnym wspierać elektromobilność – dodaje.

Z badań "Elektromobilność 2017" zrealizowanych przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych wynika, że 90 proc. polskich kierowców jest zainteresowanych samochodami elektrycznymi, a 70 proc. uważa, że elektromobilność to przyszłość motoryzacji.

Elżbieta Mamos, awi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne: bez solidnych dopłat trudno będzie zrealizować strategię elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 20:34
Samochody elektryczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W pierwszym półroczu 2017 roku sprzedano ich zaledwie 400.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne bez VAT?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 16:20
Ministerstwo Energii nie wyklucza pomysłu zniesienia VAT na samochody elektryczne, poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka. Resort pracuje też nad innymi rozwiązaniami, które zachęciłyby Polaków do zakupu tego typu aut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LG Chem wybuduje w Polsce fabrykę akumulatorów do aut elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:42
- Za dwa tygodnie ma zostać sfinalizowana umowa z LG Chem  w sprawie budowy fabryki  baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach - powiedział na antenie radiowej Jedynki, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń