Gospodarka

Dopłaty bezpośrednie przeliczone po dobrym kursie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:40
16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przekazywanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich rolników.
Audio
  • O dopłatach bezpośrednich dla rolników mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zgodnie z obowiązującym unijnym prawem państwo, bez zgody Komisji Europejskiej  może wypłacać do 50 proc. kwoty dopłat.
Zgodnie z obowiązującym unijnym prawem państwo, bez zgody Komisji Europejskiej może wypłacać do 50 proc. kwoty dopłat. Foto: Pixabay.com

Stawki są tylko nieznacznie niższe niż w ubiegłym roku, bo nieco niższy był kurs euro, po którym je przeliczono. Jednak Komisja Europejska zaakceptowała między innymi polski wniosek i zaliczki będą w wysokości 70 procent całości dopłat.

Kurs euro względem polskiego złotego, po którym przeliczane są płatności bezpośrednie, podaje co roku Europejski Bank Centralny. W tym roku, choć jest nieco niższy niż w 2016, też nie ma na co narzekać, mówi wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

- Mamy podobny kurs, który określa nam wysokość stawek z 29 września, to jest 4,3042, czyli na tej wysokości, która była rok wcześniej. W relacji do całego miesiąca ten dzień był najkorzystniejszy, więc jest dobrze. Mamy wysoki kurs przeliczeniowy, więc mamy zabezpieczenie tej puli finansowej – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Część stawek będzie niższa

W tym roku niektóre płatności będą niższe, a inne wyższe niż w poprzednich latach, dodaje Ryszard Zarudzki.

- Np. w związku z tym, że zniesiono kwoty cukrowe, to do hektara buraków są niższe kwoty, ponieważ rolnicy już nie są objęci reglamentowaną ilością powierzchni uprawy. Też np. dla roślin strączkowych wielkości są na poziomie 606 zł. Jak i tez do niektórych produkcji bydła czy krów stawki też są wyższe – podaje liczby wiceminister.

Wypłaty od 16 października

Ryszard Zarudzki przypomina, że początek wypłat to 16 października.

- Pamiętajmy, że to 1,3 mln beneficjentów, więc to będzie wypłacane sukcesywnie do 30 listopada. W pierwszej kolejności wraz z uruchomieniem zaliczek będziemy wypłacać je dla obszarów, gdzie były szkody, straty. To będzie dla wszystkich w powiecie. W pierwszej kolejności szczególnie w województwach poszkodowanych: kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i innych. W pierwszej kolejności rolnicy powinni otrzymać te płatności na początku listopada. Pozostałym rolnikom będziemy wpłacać je sukcesywnie do końca listopada – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Pieniądze są zabezpieczone

Pieniądze są zabezpieczone, przekonuje Ryszard Zarudzki.

- To zabezpieczenie rządowe musi tu być gwarantowane. Inaczej nie ogłaszalibyśmy możliwości wypłacania, gdyby nie było pokrycia finansowania, więc te pieniądze są zabezpieczone. Minister rolnictwa i finansów intensywnie pracują nad tym, żeby te transze przepływów finansowych były niezakłócone - mówi wiceminister.

Zgodnie z obowiązującym unijnym prawem państwo, bez zgody Komisji Europejskiej, może wypłacać do 50 proc. kwoty dopłat. Na więcej wymagana jest już jej zgoda. I taką Polska oraz 13 innych krajów otrzymało ze względu na wiosenne przymrozki, a potem wichury, burze i nawałnice, które zaszkodziły uprawom i obniżyły dochody rolników.

W sumie rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostaną prawie 15 mld zł.

Aleksandra Tycner, awi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: wypłacono najwięcej środków od 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 09:19
Ubiegłoroczną obsługę dopłat bezpośrednich dla rolników podsumowuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja wypłaciła dotąd niemal 99,8 procent środków, o które wnioskowali beneficjenci. To najlepszy wynik od 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rolnicy dostaną z UE wcześniejsze zaliczki?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:36
We Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Luksemburgu występuje wręcz dramatyczna susza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 14,7 mld zł dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w 2017 r. Znamy stawki poszczególnych dopłat

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 11:29
Blisko 14,7 mld zł jest przeznaczone na dopłaty wypłat bezpośrednich za 2017 r. Podstawowa dopłata - jednolita płatność obszarowa - wyniesie 461,55 zł za hektar - poinformował w piątek resort rolnictwa.
rozwiń zwiń