Gospodarka

Wołowina: jemy jej więcej, ale problemem nadal jakość i cena

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:56
Spożycie wołowiny w Polsce rośnie. Jednak bez obniżki cen, a także wyższej jakości i powtarzalności dostaw, mięso wołowe nadal będzie przegrywać konkurencję z drobiem i wieprzowiną.
Audio
  • O rosnącym spożyciu wołowiny mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Jakub Olipra, analityk Credit Agricole i Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wołowina: jemy jej więcej, ale problemem nadal jakość i cena
Foto: Glowimages/East News

W ubiegłym roku statystyczny Polak zjadł około 2 kilogramów i 10 dekagramów  wołowiny, czyli 75 proc. więcej  niż w roku 2015.

Zmiana stylu życia powoduje wzrost zainteresowania wołowiną, uważa Jakub Olipra, analityk Credit Agricole.

- Z uwagi na to, że więcej pracujemy, jemy również częściej poza domem. W ostatnich latach możemy zauważyć na ulicach polskich miast wysyp różnego rodzaju burgerowni, miejsc, gdzie dominującymi produktami są dania oparte o mięso wołowe. To sprzyja spożyciu m.in. wołowiny – zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wciąż jemy mniej wołowiny niż w innych krajach UE

Jednak ciągle niewiele mięsa wołowego trafia na stoły w gospodarstwach  domowych. W efekcie spożycie jest kilkakrotnie mniejsze niż w Unii Europejskiej.

Ma to określone przyczyny, podkreśla Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

- Oprócz ceny są również problemy związane z jakością i brakiem powtarzalności tej wołowiny. Jesteśmy jednym z większych eksporterów wołowiny w Europie. Ponad 80 proc. naszej produkcji wołowiny idzie na eksport. W związku z tym w Polsce zostaje wołowina nie najwyższej jakości – mówi ekspert.

Problem jakości jako barierę wzrostu spożycia dostrzega też Jakub Olipra.

- Nadal znaczna część wołowiny pochodzi z sektora mlecznego. Mimo to w ostatnich latach obserwuje się wzrost pogłowia ras typowo mięsnych, co stanowi jedno ze źródeł sukcesu polskiego eksportu wołowiny – mówi rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Na polskim rynku brakuje dobrej jakości wołowiny

Niestety niewiele dobrej wołowiny pozostaje w kraju. W Polsce produkuje się rocznie  około 650 do 700 tysięcy ton mięsa wołowego, eksport wynosi około 500 tysięcy ton. Zdaniem Jacka Zarzeckiego trudno mieć pretensję do hodowców bydła ras mięsnych, o to że ukierunkowani są na eksport.

- Dzisiaj hodowca, rolnik jest też przedsiębiorcą, więc każdy patrzy na cenę jako jest w stanie uzyskać. Dzisiaj na naszym rynku za dobry towar, bydło pochodzące z ras mięsnych, które ma o wiele lepsze wartości kulinarne, gastronomiczne, smakowe, konsument jest w stanie zapłacić więcej. Jednakże tego towaru nie ma zbyt dużo na rynku. Chodzi o to, żeby konsument te mięso, które zje w restauracji, mógł kupić także na polskim rynku – mówi Jacek Zarzecki.

Najważniejszy klient lokalny

Sytuację na rynku krajowym mają poprawić wspólne, działania podmiotów  zainteresowanych wzrostem sprzedaży dobrej jakościowo wołowiny.

- Dlatego stworzyliśmy Radę Sektora Wołowiny, która przygotowuje strategię dla całego sektora wołowiny. W jej skład wchodzą hodowcy, producenci i przetwórcy. To nie są łatwe rozmowy pomiędzy podmiotami, które de facto pomiędzy sobą konkurują. Jednak bez wspólnego działania nie jesteśmy w stanie osiągnąć pozytywnego wizerunku wołowiny także na rynku polskim. Eksport jest bardzo ważny, ale najważniejszy jest klient lokalny, ponieważ on jest tym klientem najważniejszym i musimy go odzyskać – podkreśla Jacek Zarzecki.

Rozmowy prowadzone są z udziałem przedstawicieli ministerstwa rolnictwa. Rolnicy  liczą na dopłaty do hodowli bydła ras mięsnych, choćby dlatego że Polska zaczyna być importerem netto cieląt, a  hodowlę bardziej opłacałoby się oprzeć na własnym materiale zarodowym. Oczekują też większego wsparcia przy zwalczaniu chorób.

Obecnie zakończył się drugi etap konsultacji hodowców z ministerstwem rolnictwa, dotyczących wypracowania "Wspólnej strategii  rozwoju sektora wołowiny". Być może zostanie ona przygotowana do końca roku.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Branża mięsna odbija się od dna

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 12:51
Poprawia się sytuacja w branży mięsnej. Rolnicy i producenci borykali się nie tylko z ASF i grypą ptaków, ale również niskie były ceny skupu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Mięso: nowy projekt promujący wołowinę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 10:35
Związek "Polskie Mięso" przygotował kampanię "Wołowe triki i techniki" przełamującą stereotypy o wołowinie. Chodzi o zachęcenie konsumentów do częstszego sięgania po to mięso. Spożycie wołowiny w Polsce spadło do rekordowo niskiego poziomu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zasmakowali w wołowinie?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:47
W Polsce jemy kilkukrotnie mniej wołowiny niż wynosi średnia unijna. Ale ta sytuacja powoli się zmienia i Polacy częściej kupują i jedzą ten rodzaj mięsa.
rozwiń zwiń