Gospodarka

Pożyczki dla samorządów: nawet 1 mln zł na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:07
Do 17 października Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór wniosków o udzielenie wsparcia w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego.
Audio
  • O wsparciu w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

To już XXII edycja tego przedsięwzięcia. Warunki, na jakich udzielane są pożyczki, przypomina Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji.

- Maksymalna kwota pożyczki, o którą można się ubiegać, to 1 mln zł. Okres trwania pożyczki to 5 lat, przy maksymalnej karencji 12 miesięcy. W roku 2017 oprocentowanie wynosi 2,5 punktu procentowego – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Samorządy mogą zaciągać pożyczki na rozmaite przedsięwzięcia związane z rozbudową infrastruktury cywilizacyjnej.

- Zakres ten jest praktycznie niezmienny od początku trwania programu, czyli ubiegać się można o wsparcie finansowania inwestycji z zakresu budowy lub modernizacji dróg gminnych i powiatowych, inwestycji związanych z budową lub modernizacją wodociągów, stacji uzdatniania wody, budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych, również stacji oczyszczania ścieków, a także budowy budynków oświatowych – wylicza Krzysztof Podhajski.

Nabór wniosków do 17 października

Nabór wniosków o wsparcie rozpoczął się 25 września i potrwa do 17 października.

- Pierwszy etap składania wniosków jest stosunkowo prosty, bo odbywa się za pomocą aplikacji internetowej, gdzie wnioskodawca jest zobowiązany do wypełnienia kilku pozycji dotyczących informacji o wnioskodawcy oraz szeregu pozycji dotyczących samych inwestycji. To jest link, który my przysyłamy zainteresowanym gminom i klikając na ten link, uruchamia się ta aplikacja – wyjaśnia ekspert.

Po zakończeniu naboru wniosków, czyli po 17 października, zostanie dokonana wstępna ich  ocena i powstanie lista rankingowa. Na jej podstawie, w ramach drugiego etapu  naboru,  samorządy będą zapraszane do składania  rozszerzonej dokumentacji papierowej.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska jest liderem innowacyjności w dziedzinie finansowania deficytu budżetowego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 19:56
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2018, w którym wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc., przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ma się zwiększyć o 4,7 proc., średnioroczny wskaźnik inflacji powinien wynieść 2,3 proc., a stopa bezrobocia na koniec 2018 r. 6,4 proc. Założenia do budżetu na 2018 rok zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycji publiczno-prywatnych ma być więcej. Inicjatywę przejmuje Ministerstwo Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 21:02
Polski rynek partnerstwa publiczno-prywatnego ma rosnąć w dwucyfrowym tempie, a w 2020 roku wartość projektów powinna przekroczyć 11,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie warunki muszą spełniać polskie gminy, żeby przyciągnąć inwestorów?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:01
Polskie gminy  w deklaracjach, ale też w praktyce, intensywnie poszukują inwestorów. Jakie warunki powinny spełnić, by ci  inwestorzy rzeczywiście się u nich zjawili,  wyjaśnia Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia profesor Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń