Gospodarka

Czyste rzeki na Ukrainie to także polski interes

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 07:29
Rzeki w Polsce są coraz czystsze. Cały kraj jest praktycznie skanalizowany, mamy nowe lub zmodernizowane oczyszczalnie ścieków.
Audio
  • Dlaczego czyste rzeki na Ukrainie i Białorusi, to także polski interes, wyjaśnia Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia?
Rzeka Bug na Ukrainie
Rzeka Bug na UkrainieFoto: Wikimedia Commons, Litechko

Jednak rzeki nie uznają granic i swobodnie wymieniają się wodami, niekoniecznie tymi oczyszczonymi, jak na przykład z Ukrainy.

Problem z Bugiem płynącym z Ukrainy i Białorusi

− Problem mamy w dorzeczu Wisły - przyznaje Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak dopowiada, oczyszczalnia we Lwowie w praktyce oczyszcza wodę w bardzo niewielkim stopniu.

− I te wody trafiają do Bugu a stamtąd do Wisły, do Zalewu Zegrzyńskiego a następnie do Morza Bałtyckiego, mówi gość Agro Faktów.

Problem z nieoczyszczoną wodą z Ukrainy ma Warszawa

I jak dodaje, jest to największy problem dla Warszawy, która czerpie wodę z Zalewu Zegrzyńskiego, dokąd trafiają zanieczyszczone wody z Ukrainy i Białorusi.

− Oczywiście ta woda w Warszawie jest uzdatniana, ale na pewno ma to wpływ na jakość naszych wód, mówi Wójcik.

Polska będzie pomagać w oczyszczaniu rzek na Ukrainie i Białorusi

−Dlatego w naszym własnym interesie jest, aby to poprawić i nawiązaliśmy współpracę i z Ukrainą, i z Białorusią  - dodaje mówi  Roman Wójcik.

Jak dopowiada, najbardziej zaawansowana pomoc dotyczy Białorusi, gdzie są bardzo zaawansowane prace przy modernizacji oczyszczalni w Brześciu. Trwają też trudne rozmowy z Ukrainą i dotyczą Lwowa i miasta Żółkiew, gdzie mamy pomagać nie tylko finansowo ale i inwestycyjnie.

− Podpisane zostanie memorandum między Polską a Ukrainą, które pozwoli na zwiększenie udziału polskich firm w przedsięwzięcia związane z oczyszczaniem ścieków na terenie Ukrainy, mówi gość radiowej Jedynki.
Podpisanie memorandum w tej sprawie nastąpi lada dzień. Obecnie na Białorusi i  Ukrainie przebywa delegacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak