X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jak zmniejszyć marnowanie żywności w domu?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 09:50
W polskich gospodarstwach domowych na jedną osobę przypada ponad 97 kg wyrzucanego jedzenia rocznie.
Audio
  • O sposobach na zmniejszenie marnowania żywności mówiła w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki Krystyna Rejman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Ciągle dużo żywności ląduje w koszu
Ciągle dużo żywności ląduje w koszuFoto: kay roxby/Shutterstock.com

Polska ma 38 milionów mieszkańców, 15 mln hektarów użytków rolnych. Jest dużym producentem żywności, ale też my jako konsumenci bardzo dużo jej marnujemy.

Dwie kategorie terminów przydatności do spożycia

Dlatego trzeba przyjrzeć się nie temu, za ile kupujemy, ale temu ile i co  kupujemy, uważa Krystyna Rejman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przypomina, że są dwie kategorie terminów przydatności do spożycia.

- Termin: „należy spożyć do” pojawia się na produktach krótkotrwałych, z reguły zwierzęcego pochodzenia, albo na gotowych wyrobach, w postaci gotowych dań – wyjaśnia ekspertka.

Drugim terminem opatruje się produkty trwalsze, dodaje Krystyna Rejman.

-  Są to np. słodycze, mąka, kasze, makarony itd. Tutaj mamy określenie: „najlepiej spożyć przed”. Jest to więc taka porada. W momencie, kiedy ta data minęła, to nie możemy automatycznie wyrzucać tej żywności, tylko otworzyć opakowanie i ocenić ją organoleptycznie. Zobaczyć, czy nie zmieniła się barwa, zapach, czy nie ma zmian w konsystencji. Jeżeli nie ma, to nie ma powodu, żeby mąkę, która przeterminowała się np. dwa tygodnie, wyrzucać – radzi rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Sposobów na niemarnowanie jedzenia jest oczywiście więcej i są banalnie proste. Jak na przykład nakładanie tyle jedzenia na talerz, żeby je zjeść w całości. Poza wszystkim, to zawsze jest w dobrym tonie.

Aleksandra Tycner, awi

Zobacz więcej na temat: żywność Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywność zamiast na śmietnik będzie trafiać do potrzebujących? Senat pracuje nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:30
Senatorowie chcą zmniejszyć odsetek marnowanej żywności w Polsce. W tym celu pracują nad projektem ustawy nakazującym przekazywanie jej nadwyżek potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy żywność można mądrze zagospodarować?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 17:00
Wielkie zakupy świąteczne już dawno rozpoczęte! Prezenty, świecidełka na choinkę i oczywiście zakupy spożywcze. Tony zakupów! Ponad miarę i niepotrzebnie.
rozwiń zwiń