X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Co Inspekcja Handlowa znalazła w sprzedawanym w polskich sklepach mięsie? Wyniki kontroli

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 12:05
Wieprzowina w tatarze wołowym, substancje dodatkowe E- w białej kiełbasie, których nie powinno być. To wyniki kontroli Inspekcji Handlowejm która wzięła pod lupę surowe mięso i jego wyroby.
Audio
  • O wynikach kontroli mięsa mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Dariusz Łomowski z Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wyniki kontroli mięsa nie wypadły za dobrze
Wyniki kontroli mięsa nie wypadły za dobrzeFoto: Glow Images/East News

Jakość i oznakowanie surowego mięsa i jego wyrobów, takich jak np. biała kiełbasa, tatar czy metka Inspekcja Handlowa srawdziła na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kontrole mięsa zostały przeprowadzone w placówkach wielkopowierzchniowych, w niewielkich sklepach oraz w sieciach handlowych, wyjaśnia Dariusz Łomowski z Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Wygląda to niezbyt różowo, dlatego że na 168 sklepów w 70 stwierdziliśmy różnego rodzaju nieprawidłowości – podaje liczby rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. – Na 962 partie produkcyjne, które zostały w toku tej kontroli sprawdzone, 218 miało różnego rodzaju nieprawidłowości – dodaje.

Mięso bez konserwantów i polepszaczy

Surowe mięso, świeże nie może mieć jakichkolwiek konserwantów, dodatków czy polepszaczy, podkreśla Dariusz Łomowski.

- Jakichkolwiek składników, które maskują tę świeżość mięsa. Inaczej jest w przypadku wędlin. Tutaj gama dozwolonych dodatków do żywności jest bardzo szeroka i przedsiębiorcy mogą dodawać różnego rodzaju składniki, także polepszacze, wzmacniacze smaku, aromaty dymu wędzarniczego itd., pod warunkiem, że poinformują o tym konsumentów – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Tymczasem badania laboratoryjne pokazały, że takie dodatki zostały znalezione w surowej kiełbasie. Przedsiębiorcy tłumaczyli się, że nie ma odpowiednich przepisów w tym zakresie. UOKiK odpowiada, że najbardziej są i za ich nieprzestrzeganie grożą finansowe sankcje.

Aleksandra Tycner, awi

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny masła rosną, a co z jakością? UOKiK sprawdził

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 15:50
Kostka masła – nawet w dyskontach i hipermarketach – to od kilku miesięcy wydatek ok. 5 - 7 zł. W związku z dużymi podwyżkami cen Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się sprzedaży tego produktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać w sklepie dobrą rybę? UOKiK radzi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 10:25
Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni. Najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli do ryb mrożonych.
rozwiń zwiń