X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Brakuje weterynarzy do walki z ASF

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:20
Lekarze weterynarii będą bardzo potrzebni po wejsciu w życie rozporządzenia o podwyższonych standardach bioasekuracji na terenie kraju. Tymczasem weterynarzy brakuje, ponieważ zarobki np. w inspektoratach weterynaryjnych są bardzo niskie.
Audio
  • Brak weterynarzy to problem, który może utrudnić walkę z ASF – mówił Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej na antenie radiowej Jedynki, w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim z Naczelnej Redakcji Gospodarczej.
Profesjonalni hodowcy potrafią zabezpieczyć się przed ASF, ale problemem jest deficyt weterynarzy.
Profesjonalni hodowcy potrafią zabezpieczyć się przed ASF, ale problemem jest deficyt weterynarzy.Foto: PIXABAY

Resort rolnictwa chce, aby przestrzeganie zasad bioasekuracji obowiązywało w gospodarstwach na terenie całego kraju. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna popiera takie rozwiązanie, ale dostrzega też konieczność zapewnienia warunków, które pozwolą wprowadzić te zasady w życie.

Weterynarze nie chcą pracować za niskie stawki

Witold Katner – rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowski powiedział, że samorząd lekarzy weterynarii od dawna apelował do kolejnych rządów, aby zasady bioasekuracji zostały wprowadzone na terenie całego kraju, bo do tej pory obowiązywały tylko tam, gdzie wirus został wykryty.

Zdaniem Katnera przestrzeganie wymogów bioasekuracji nie powinno sprawiać rolnikom większych kłopotów, bo zasady te były i są stosowane.

Jak ocenił – przepisy prawne to jedno i teraz należy je wcielić w życie, zaś kolejnym krokiem powinno być wzmocnienie finansowe i kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej.

Katner dodał, że ludzie nie chcą pracować w Inspekcji, bo są tam niskie pensje. "Trudno zwalczyć ASF, kiedy są przykłady inspektoratów powiatowych, gdzie pracuje jeden lekarz weterynarii" – skomentował rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Profesjonalni hodowcy wiedzą co robić

Rozmówca stwierdził, że dla większości profesjonalnych hodowców rozporządzenie ministra rolnictwa nie będzie żądnym problemem, bo spełniają oni już od dawna te zasady, jak np. zabezpieczenie zwierząt hodowlanych przed dostępem dzikich zwierząt, kwestia mycia rąk, zmiany ubrania, w którym się pracuje przy zwierzętach, itd. "To jest abecadło" – powiedział Katner. 

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ASF: wirus rozprzestrzenia się. Duży kłopot dla hodowców

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:40
Afrykański pomór świń przedostał się już na lewą stronę Wisły. To bardzo zaniepokoiło rolników, bo zaraz bliżej znajdują się duże fermy hodowli trzody chlewnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rolnictwa chce zmian w kontroli żywności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 14:53
Badaniami żywności zajmuje się w tej chwili wiele instytucji – zdaniem Ministerstwa Rolnictwa to kosztowna i nieuzasadniona praktyka. Resort proponuje konsolidację inspekcji, co spotyka się z oporem ze strony pracowników. O przyczynach sporu mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia Justyna Łukasik, specjalistka ds. żywienia i dietetyki, pracowniczka Sekcji Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku Powiatowej Stacji Sanepidu w Skierniewicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska prosi KE o wsparcie w związku z ASF

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:21
Polska prosi Komisję Europejską o unijne wsparcie w związku z afrykańskim pomorem świń. Ta sprawa była jednym z tematów spotkania w Brukseli ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z komisarzem odpowiedzialnym za rolnictwo Philem Hoganem - poinformowali Polskie Radio nasi dyplomaci. Do spotkania doszło przed rozpoczęciem unijnej narady ministerialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: raport NIK ws. ASF w Polsce jest nierzetelny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 08:37
- Polska była i jest przygotowana do walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń - stwierdził na antenie Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń