X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Borówka polskim hitem eksportowym

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 13:22
Jednym z polskich hitów eksportowych jest z pewnością borówka wysoka.
Audio
  • Dlaczego Polskę można nazywać borówkowa potęgą, mówi a Agro Faktach radiowej Jedynki Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Strategii w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa./ariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Polska jest największym producentem borówek w Unii Europejskiej.
Polska jest największym producentem borówek w Unii Europejskiej.Foto: Pixabay

Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzeniła się w naturalnym środowisku wielu krajów. Jest też w wielu krajach uprawiana, między innymi właśnie w Polsce.

− Nasi plantatorzy mają się czym pochwalić, wyjaśnia  Marzena Trajer, Dyrektor Biura Analiz i Strategii w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Jak wynika z ostatnich danych, areał uprawy tych owoców wzrósł do 11 tys. hektarów, od 2004 r. do 2017 r. zbiory zwiększyły się z 4 tys. t, do 16. tys. ton.

Polska jest największym producentem borówek w Unii Europejskiej

Eksport borówki z Polski osiągnął znaczące rozmiary.

Jak wylicza gość Agro-Faktów, radiowej Jedynki, w ciągu ostatnich pięciu lat eksport tych owoców zwiększył się z 2,8 tysięcy ton do 5,2 tys. ton.

− Z tego ponad 90 proc. trafia do krajów Unii Europejskiej, głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, podkreśla ekspertka.

Co dalej z eksportem polskiej borówki: rośnie konkurencja w Azji oraz w Ameryce Południowej

Dla polskich plantatorów borówki w najbliższych latach wyzwaniem będzie rosnąca produkcja tych owoców na świecie. Jest to związane z pojawianiem się nowych regionów uprawy, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. Zwiększy to konkurencję na rynkach zagranicznych.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak