X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Sfermentowane, czyli zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 13:02
Wybór warzyw mamy dziś na rynku ogromny, a konsumenci lubią sięgać po nowe, nieznane produkty. To powoduje, że wiele swojskich jest nieco zapomnianych, jak kiszona kapusta czy kwaszone ogórki.
Audio
  • Dr Ewelina Hallman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, z którą w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner - mówiła o prozdrowotnych właściwościach kiszonych produktów.
Sok z kiszonych ogórków czy kapusty ma wiele prozdrowotnych zalet.
Sok z kiszonych ogórków czy kapusty ma wiele prozdrowotnych zalet.Foto: Pixabay

Dr Ewelina Hallman ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, z którą w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner - powiedziała, że bardzo dobrą i zdrową częścią np. kiszonej kapusty jest sok, w którym znajdują się bakterie kwasu mlekowego. Zawiera on związki polifenolowe oraz witaminę C, która jest dobrą, i naturalną witaminą. Z kolei polifenole - to silne związki o charakterze przeciw utleniającym i antynowotworowym.

Proces fermentacji - podkreśliła ekspertka - to jeden z najstarszych sposobów utrwalania żywności, a sfermentowane produkty są prozdrowotne, aktywizują naszą florę jelitową i wzbogacają organizm w związki bioaktywne. Dlatego trzeba je propagować i nie należy się ich obawiać.

Przygotowaną jednak sałatkę z dodatkiem przypraw, jabłek i marchewki należy zjeść jak najszybciej, bo witaminy się utleniają i są już bezwartościowe.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kampania "Soki i musy - witaminy w SMART formie” przynosi efekty – Polacy polubili soki i warzywa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 20:23
Eksperci żywieniowi zalecają spożywanie minimum 5 razy dziennie porcji owoców lub warzyw. Ponieważ Polacy niestety nie wypełniają tej normy, od dwóch lat prowadzony jest  program edukacyjny "Soki i musy - witaminy w SMART formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny owoców i warzyw w górę. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 10:33
W tym roku wszystkich owoców jest mniej, zatem ich ceny są - ze zrozumiałych względów - wyższe. Jednak warzyw mniej w tym roku nie jest, ale ich ceny także poszły w górę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski przemysł rolno-spożywczy eksportem stoi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:08
Produkty ekologiczne z Polski trafiają w najodleglejsze zakątki świata. Na eksport trafia 80 proc. ekożywności produkowanej w naszym kraju.
rozwiń zwiń