X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Czy polskie pszczoły są szczęśliwe? Technologia blockchain wkracza do uli

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:50
Według skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa mamy w Polsce około 70 tysięcy pszczelarzy. Pod ich opieką znajduje się ponad 1,5 mln rodzin pszczelich. Jedno ze stowarzyszeń pszczelarskich już teraz wykorzystuje technoligię blockchain w identyfikacji miodów, a pracuje nad sztuczna inteligencją, która będzie wykrywała groźną chorobę pszczół - warrozę.    
Audio
  • Na temat dofinansowania pszczelarzy i wykorzystaniu technologii blockchain - mówił w radiowej Jedynce Adam Rybicki, współtwórca Stowarzyszenia "Szczęśliwa pszczoła" w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
Sztuczna inteligencja będzie wykrywała warrozę u pszczół
Sztuczna inteligencja będzie wykrywała warrozę u pszczół Foto: Pixabay

Czy pszczoły w Polsce są szczęśliwe? - Z jednej strony tak, gdyż wzrasta zainteresowanie hodowlą pszczół i wzrasta tez dofinansowanie tej branży - mówił w radiowej Jedynce Adam Rybicki, współtwórca Stowarzyszeniu Ekologiczno - Pszczelarskiemu „Szczęśliwa  Pszczoła” w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.

Wśród instytucji wspierających gospodarkę pasieczną są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wielkopolski Fundusz, udzielił pomocy między innymi Stowarzyszeniu „Szczęśliwa  Pszczoła”. - Dzięki temu realizowany jest program pod tytułem" Zwiększenie populacji pszczoły miodnej na terenie powiatu wolsztyńskiego" - wyjaśnił Adam Rybicki.

Przedsięwzięcie polega na zakupie określonej liczby pszczelich rodzin, które są przekazywane pszczelarzom bezpłatnie.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Pszczelarskie realizuje w tej chwili dwa swoje autorskie programy.

- Pierwszym projektem jest system identyfikacji miodów za pośrednictwem technologii blockchain, to jest rozbudowana baza, w której umieściliśmy informacje o pszczelarzach i produkowanych przez nich miodach - mówił.

- Kolejną sprawa jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w wykrywaniu warrozy u pszczół. Jesteśmy na etapie tworzenia modelu informatycznego warrozy i aplikacje udostępnimy bezpłatnie jak tylko ten model zostanie stworzony - wyjaśnił Adam Rybicki. 

Jak napisano w ubiegłorocznym raporcie Najwyższej Izby Kontroli głównym narzędziem pomocy udzielanej pszczelarzom są krajowe programy wsparcia pszczelarstwa, dzięki którym od 2013 roku przybyło w Polsce 10 tysięcy pszczelarzy i ponad 160 tys. pszczelich rodzin.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

 

 

Zobacz więcej na temat: pszczoły blockchain innowacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak