X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mleko drożeje, ale masło tanieje. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 19:00
Gdy mleko powoli drożeje, cena masła idzie w dół. Dlaczego tak się dzieje, wszak mleko jest głównym surowcem do produkcji masła, wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub Polipra, analityk rynków rolnych z  Credit Agicole Bank Polska.
Audio
  • Dlaczego, mimo, że ceny skupu mleka rosną, spadają ceny masła, wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub Polipra, analityk rynków rolnych z Credit Agicole Bank Polska./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W ubiegłym roku mieliśmy rekordowe ceny masła, teraz są one już o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem.
W ubiegłym roku mieliśmy rekordowe ceny masła, teraz są one już o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem.Foto: pixabay

Gość Polskiego Radia przypomina, że w ubiegłym roku mieliśmy rekordowe ceny masła, teraz są one już o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem.

I wpływ na tę sytuację ma Nowa Zelandia, która jest największym eksporterem masła na świecie, to właśnie masło z tego kraju zapewnia 50 proc. światowego eksportu tego produktu.

− W ubiegłym roku Nową Zelandię nawiedziły susze, które poważnie zaszkodziły tamtejszym pastwiskom, gdzie głównie pasą się krowy na tej wyspie, cena surowca rosła, a wraz z nią cena masła. Teraz sytuacja się odwróciła – mamy tam do czynienia z wysoką podażą mleka i ceny masła spadają.

I jak dodaje, ma to wpływ również na polski rynek, który nie pozostaje obojętny na globalne trendy, które w przypadku masła, kształtuje właśnie Nowa Zelandia. Stąd cena masła na polskim rynku, wraz z cenami na świecie również spada.

− Myślę, że w ciągu kolejnych miesięcy będziemy mieli nadal do czynienia ze spadkiem ceny masła – mówi ekspert.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy branżę mleczarską, po tłustych latach, czeka gorszy okres?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 17:28
Na świecie bardzo tanieją sery, mleko w proszku i serwatka - nasze główne produkty eksportowe. Czy polską branżę mleczarską czeka bessa? – zastanawia się w Agro Faktach radiowej Jedynki Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka. 
rozwiń zwiń