X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska wieś nadal na różnych poziomach rozwoju: duże różnice między wschodem a zachodem, między centrum a peryferiami...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 15:38
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od pięciu lat prowadzą monitoring rozwoju obszarów wiejskich.
Audio
  • Polska wieś wolno sie zmienia - nadal jest podzielona na te wschodnią i zachodnią, na wielofunkcyjna i wielodochodową, mówi w radiowej Jedynce Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Na zachodzie Polski model wielofunkcyjny wsi, na wschodzie - wielodochodowy
Na zachodzie Polski model wielofunkcyjny wsi, na wschodzie - wielodochodowyFoto: pixabay

−Dziś można już pokusić się o pewne generalne uwagi - mówi profesor Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Różnice między Polską Wschodnią a Zachodnią, między Centrum a peryferiami

I podkreśla, że nadal istnieją tu dwa porządki  - różnice między Polską Wschodnią a Zachodnią oraz różnice – Centrum – peryferia.

− Przy centrach regionalnych widać różnicę między nimi a ich peryferiami – im dalej od centrum, tym poziom rozwoju i jakość życia spada, mówi gość radiowej Jedynki.

Na zachodzie Polski model wielofunkcyjny wsi, na wschodzie - wielodochodowy

I dodaje, że widać już, że wieś wielofunkcyjna, rozwinięta w Polsce Zachodniej, nadal będzie podążać w tym kierunku, natomiast na Wschodzie Polski nie widać takich zmian, za to w większym stopniu rozwija się wielodochodowość źródeł utrzymania gospodarstw rolnych.

Wyjaśnia, że w przypadku tego drugiego modelu chodzi o renty, emerytury, bierność zawodową, która powoduje, że nie wychodzi się tam ze strefy rolniczej nie zachodzą zmiany funkcji gospodarczych w kierunku wielofunkcyjności.

Podział na Kongresówkę i Polskę zachodnią

− To sprawia, że najwięcej tradycyjnych, małych gospodarstw jest w tzw. dawnej Kongresówce, czyli w części dawnego zaboru rosyjskiego. Tzw. farmerów więcej jest w części zachodniej Polski - mówi ekspertka.

Jest też region Podkarpacia i Małopolski, gdzie dominuje model wielkiego rozdrobnienia gospodarstw korzystających i żyjących z dopłat unijnych.

W Małopolsce i na Podkarpaciu jest też najwięcej nie uregulowanych kwestii prawnych w stosunku do ziemi.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premia na działalność pozarolniczą - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 08:10
Od 15 października do 13 listopada 2018 r. będzie można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  wnioski o przyznanie "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Wysokość premii wynosi 100 tysięcy zł - mówi Monika Mielnicka z ARiMR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hity polskiego ekorolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 13:12
Drugi raz w tym roku Polskie Radio uhonoruje rodzime produkty i usługi w konkursie "Lubię bo polskie". Jedną z kategorii jest żywność ekologiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie rolnictwo nadrabia dystans. Pomogła Wspólna Polityka Rolna

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 21:44
Wspólna Polityka Rolna, choć budzi czasem kontrowersje – to pozytywnie wpływa na konkurencyjność polskiego rolnictwa i naszej żywności. Eksperci rynku rolnego w Polsce są przeważnie zgodni, że sukcesów tej polityki jest zdecydowanie więcej niż porażek.
rozwiń zwiń