X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Połowa smogu pochodzi w Polsce z domowych pieców

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 20:02
Z zanieczyszczonym powietrzem zmagają się i duże miasta i małe miejscowości w całej Polsce.
Audio
  • Dlaczego walka ze smogiem jest wciąż mało skuteczna w wielu polskich miastach, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych.
Z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych.Foto: Pixabay

W bardzo dużej mierze przyczyniają się do tego przydomowe piece. O czym przypomnimy sobie już niedługo, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. 

Często palimy w piecach czym się da

​Problemem są nie tylko przestarzałe piece, ale też to, czym w nich palimy.

W centrach mniej smogu niż na obrzeżach miast

Wg badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, zanieczyszczenie powietrza jest większe na obrzeżach miast niż w ich centrach. Czyli tam, gdzie jest gęsta zabudowa jednorodzinna, mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Połowę smogu wytwarzają gospodarstwa domowe

Jak dodaje, z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych., a w przypadku rakotwórczego benzoalfapirenu, aż 87 proc. tego związku pochodzi z domowych palenisk.

W Polsce jest 1,5 mln kotłów pozaklasowych

I uzupełnia, że w Polsce znajduje się ponad 1,5 mln kotłów pozaklasowych, tzw. kopciuchów, które skutecznie zatruwają nam atmosferę.

Stare piece są wymieniane na „kopciuchy”

Od kilku lat można korzystać z dopłat na wymianę starych pieców. I są one wymieniane, ale często na równie emisyjne, najtańsze piece.

̶  To sprawia, że ta pomoc jest nieskuteczna – mówi gość radiowej Jedynki.

I daje przykład Małopolski, gdzie w 2014 r. dzięki dopłatom zlikwidowano ok. 3 tys. takich palenisk pozaklasowych. Jednocześnie w tym okresie przybyło 13 tys. takich pieców.

̶  Czyli, mimo wydania sporych środków, w Małopolsce po wymianie przybyło 10 tys. nowych „kopciuchów”, mówi ekspert.

Potrzebne nowe regulacje

Niezbędne są więc odpowiednie regulacje. Wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek zapewnia, że takie regulacje będą.

Będą dwa rozporządzenia określające jakość pieców i paliwa

Ma nadzieję, że do końca roku zostanie wydane rozporządzenie określające standardy urządzeń grzewczych, gwarantujące  prawidłowy proces spalania oraz rozporządzanie określające odpowiednią jakość paliw.

̶  Chodzi o to aby spalane w kotłach paliwo miało odpowiednią jakość i spełniało określone normy – mówi wiceminister Sałek.

̶  Jednoczenie samorządy mogą przyjmować uchwały antysmogowe – przypomina Piotr Siergiej.

Jak przypomina, skorzystały już z takiej możliwości samorządy w województwach: dolnośląskim, śląskim a także mazowieckim.

Wyboista walka Krakowa ze smogiem

Na początku roku uchwałę antysmogową dla Krakowa przyjął sejmik województwa małopolskiego. Wprowadza ona od 1 września 2019 r. zakaz palenia w mieście węglem i drewnem. W kwietniu uchwałę zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dwóch mieszkańców.

Trzeba pamiętać, że smog powoduje wiele chorób, nie tylko układu oddechowego, ale też układu krążenia i serca.

Według raportów międzynarodowych instytucji, w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. 

Karolina Mózgowiec, jk

Komentarze1
aby dodać komentarz
19802017-03-31 13:49 Zgłoś
Obecnie gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Przez to pojawiły się na rynku kotły na węgiel 5 klasy. Kupując kocioł w ramach takiej dotacji należy dokładnie sprawdzić, czy dany egzemplarz w momencie zakupu na 100% posiada certyfikat i czy jest on wydany przez uprawnioną jednostkę akredytacyjną. Niestety u nas tylko 3 instytuty (Łódź, Zabrze, Poznań) wykonują takie badania, z czego tylko Poznań robi badania na emisję i prąd, Łódź i Zabrze tylko bada emisję. Dodatkowo niektóre kotły na węgiel spełniają 5 klasę tylko z dodatkowym wyposażeniem (np. elektrofiltrem). Informacja o tym jest umieszczona na certyfikacie. Aby taki egzemplarz był kotłem 5. klasy, trzeba go z takim elektrofiltrem kupić (a to dodatkowe kolejne koszty dla nas). No i chyba najważniejszy mankament - do tych kotłów nie kupimy niestety węgla, jaki rekomendują ich producenci. Aby taki kocioł uzyskał certyfikat 5 klasy, to badania są robione na węglach o świetnych parametrach, trudnych a wręcz niemożliwych do zdobycia na żadnym składzie dla zwykłego Kowalskiego. A jakby już udałoby się go zdobyć, to cena jest kosmiczna. To świadczy o robieniu w balona klientów. Paradoks? Skądże znowu, to znakomita sytuacja. Kocioł jest w porządku, normy przyklepane, dotacje przyznane. A że polskie złoża węgla nie przystają jakością do wymagań kotła, to już nie wina producenta kotła. W umowach o dotację jasno piszą, że „w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w specyfikacji pieca”, jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dlatego nie nabierajmy się na chwyt marketingowy kotłów na węgiel 5 klasy, bo przyjdzie nam słono zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na wzięcie pieniędzy z dotacji na taki właśnie piec :(

Czytaj także

Smog zabija. Najgorsze powietrze jest w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 12:34
Na jego jakość wpływa położenie geograficzne, natężenie ruchu pojazdów i liczba kotłowni w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Krakowa: dbałość o zieleń sposobem walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 14:36
Dbałość o zieleń miejską jest jednym ze sposobów walki ze smogiem - przyznał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu działalności Zarządu Zieleni Miejskiej w stolicy Małopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na opłatę klimatyczną: nie zawsze trzeba ją płacić

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 21:29
Wpływy z tak zwanych opłat klimatycznych są ważnym źródłem finansowania budżetów - jednak coraz częściej okazuje się, że te pobierane są niesłusznie.
rozwiń zwiń