X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Afera Volkswagena: będzie pozew zbiorowy polskich konsumentów o odszkodowanie 30 tys. zł od samochodu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:58
Minął rok od tzw. afery spalinowej Volkswagena. 11 milionów samochodów marek Volkswagen, Skoda, Seat i Audi wprowadzonych na rynek było wyposażonych w oszukańcze oprogramowanie, które fałszowało wyniki pomiaru emisji spalin. W Polsce chodzi o 140 tysięcy aut.
Audio
  • Rok po ujawnieniu afery Volkswagena w USA wypłacane są odszkodowania, w Europie trwa akcja serwisowa. W Ekspresie Gospodarczym radiowej jedynki o tym, że polscy właściciele wadliwych aut wniosą pozew zbiorowy o odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł od auta. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
11 milionów samochodów marek Volkswagen, Skoda, Seat i Audi wprowadzonych na rynek było wyposażonych w oszukańcze oprogramowanie.
11 milionów samochodów marek Volkswagen, Skoda, Seat i Audi wprowadzonych na rynek było wyposażonych w oszukańcze oprogramowanie.Foto: Pixabay

Polscy konsumenci jeszcze we wrześniu chcą złożyć pozew zbiorowy przeciwko koncernowi.

W Polsce też trwa akcja serwisowa

̶  Obecnie w Polsce Volkswagen przeprowadza akcję serwisową samochodów z feralnym oprogramowaniem. - mówi Maciej Brzeziński, z magazynu motoryzacyjnego Auto Świat.

Jak wyjaśnia, obecnie do serwisów wzywane są modele z silnikami 20 tdi i 1,2 tdi.

̶  Jeśli chodzi o silniki 1,6 tdi to ich dostosowanie do norm spalania spalin jest większym problemem, i dlatego będą naprawiane w trzeciej kolejności – mówi gość radiowej Jedynki.

Amerykanin dostaje odszkodowanie, Europejczyk – naprawę oprogramowania

W Stanach Zjednoczonych właściciele aut z wadliwym oprogramowaniem mogą liczyć na odszkodowania, a nawet wykupienie samochodu przez koncern. W Europie jest to niemożliwe.

Jak zauważa ekspert, w Europie nie ma tak dużo narzędzi obrony praw konsumenta i nie są one tak skuteczne, jak w Stanach Zjednoczonych

Polscy konsumenci chcą jednak walczyć o odszkodowania

Polscy konsumenci chcą walczyć o odszkodowania mimo wszystko.

̶  Pozew zbiorowy jest już prawie gotowy - mówi Konrad Kacprzak ze stowarzyszenia osób poszkodowanych przez grupę Volkswagena.

Jakie są przesłanki odpowiedzialności Volkswagena
 
Jak wyjaśnia, przesłanką odpowiedzialności producentów samochodu stanowi czyn niedozwolony, którego dopuścił się producent w momencie produkcji auta nie spełniającego norm emisji spalin.

Odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł

̶  Na tej podstawie będziemy dochodzić odszkodowania, które zostało ustalone przez rzeczoznawców w wysokości 30 tys. zł w przypadku jednego samochodu – mówi prawnik.

Akcja serwisowa pogarsza sytuację

Stowarzyszenie wskazuje, że akcja serwisowa i wgranie nowego oprogramowania zwiększa jeszcze emisję tlenków azotu.

̶  Mamy informację, że po naprawach te samochody działają gorzej – mówi Konrad Kacprzak.
 
Sceptyczny wobec akcji serwisowej jest też Maciej Brzeziński z magazynu Auto Świat.

̶  Przypuszczam, że niektóre wersje wadliwych silników będą spełniały normy tylko teoretycznie, albo będą zużywać więcej paliwa i wolniej jeździć, co oczywiście dla przeciętnego użytkowania będzie trudne do udowodnienia, mówi Brzeziński.

Akcji serwisowej przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawą zainteresowało się też ministerstwo środowiska.

Nie tylko Volkswagen nie spełnia ekologicznych norm

Warto dodać, że inne koncerny samochodowe też mają na sumieniu zaniżanie poziomów emisji spalin.

Wg badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Transport & Environment, ok. 29 mln aut wyposażonych w silniki Diesla przekracza obowiązujące normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Volkswagen wypłaci swym klientom w USA od 1 do 7 tys. dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 22:52
Volkswagen wypłaci w USA nabywcom jego samochodów z silnikami Diesla kwoty do 7 tys. dolarów jako kompensatę skandalu z instalowaniem w tych pojazdach oprogramowania fałszującego pomiary toksyczności spalin - poinformował w czwartek serwis ekonomiczny Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest polski trop afery Volkswagena: silniki fałszujące pomiary spalin były produkowane w Polkowicach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 18:27
Silniki samochodów niespełniające norm ochrony środowiska Euro5 z oprogramowaniem fałszującym wyniki testów, produkowane były w Polsce, w fabryce w Polkowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Volkswagena: Komisja Europejska rozszerza zarzuty wobec koncernu, trwa walka o odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:11
Komisja Europejska zarzuca koncernowi Volkswagen, iż fałszując pomiary toksyczności spalin w swych samochodach naruszył unijne przepisy dotyczące ochrony konsumentów - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

29 mln „brudnych diesli” jeździ po Europie. Najgorsze nie Volkswageny, ale Fiaty

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 17:26
Ok. 29 mln samochodów wyposażonych w silniki Diesla przekracza obowiązujące normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6 - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Transport & Environment.
rozwiń zwiń