X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Mieszkanie Plus: gdzie, kiedy, dla kogo?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:17
Program Mieszkanie Plus ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program "Mieszkanie dla młodych". Zakłada m.in. budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.
Audio
  • Zapisy na Mieszkanie Plus mają ruszyć od przyszłego roku, tymczasem w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki eksperci odpowiadają na pytanie: dla kogo, na jakich zasadach, kiedy i gdzie będą mieszkania z nowego rządowego programu. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nie wykluczone, że przy budowie będą wykorzystywane elementy prefabrykowane doskonałej jakości, nie przypominające oczywiście wielkiej płyty.
Nie wykluczone, że przy budowie będą wykorzystywane elementy prefabrykowane doskonałej jakości, nie przypominające oczywiście wielkiej płyty.Foto: Pixabay

Program ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe Polaków. Oferowane lokale na wynajem mają być budowane m.in. na państwowych gruntach dzięki czemu będą tańsze.

̶  Problemem jednak może być ich lokalizacja, mówi Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Co z infrastrukturą – gazem, prądem, wodociągami?

̶  Jest pytaniem czy do terenów leżących na ogół na peryferiach miast samorządy będą miały pieniądze na doprowadzenie infrastruktury – wody, kanalizacji, gazu, prądu – pyta ekspert.

Jak podkreśla, to jest przecież również problem działających deweloperów.

Część terenów będzie zlokalizowana w centrach miast

Ale jak uspokaja  Kazimierz Smoliński - sekretarz stanu w ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, mieszkania będą zlokalizowane nie tylko na obrzeżach.

Jak mówi, na lokalizację w centrach można liczyć w przypadku terenów kolejowych, czy Poczty Polskiej.

Średni koszt wynajmu – 10-20 zł za metr kwadratowy
 
W zależności od lokalizacji takich mieszkań, koszt ich wynajmu również będzie różny. Średnio ma wynieść od 10 do 20 zł za m kwadratowy.

Minister o "Mieszkaniu plus": Pierwsi lokatorzy dostaną klucze w połowie 2019 roku

Źr. TVN24/x-news
Jak zaznacza gość radiowej Jedynki,  różne ceny zadowolą ludzi w Warszawie, a inne w mniejszych miejscowościach.
 
Zapisy na wynajem już od przyszłego roku

Zapisy na program Mieszkanie Plus mają się rozpocząć już w przyszłym roku. 

̶  Kryteria naboru są dopracowywane, ale wiadomo, że oferta będzie kierowana do osób o średnich dochodach, mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Dla kogo Mieszkanie Plus

I wyjaśnia, że oferta obejmie tę grupę, która jest zbyt zamożna na skorzystanie z mieszkań czynszowych, ale za uboga na skorzystanie z oferty deweloperów.
 
Mieszkanie Plus dla każdego?

̶  O takie mieszkanie będzie mógł ubiegać się teoretycznie każdy, poza nielicznymi przypadkami, dodaje Bartosz Turek - analityk Lion's Banku

̶  Za to dochody, czy liczba dzieci będą decydować o miejscu w kolejce do Mieszkania Plus – mówi ekspert.
 
Mieszkania oddawane pod klucz


̶  Co do zasady oddawane mieszkania będą też wykończone pod klucz - mówi wiceminister Kazimierz Smoliński.

Mieszkanie z prefabrykatów?

Jak dodaje, nie wyklucza, że przy budowie będą wykorzystywane elementy prefabrykowane doskonałej jakości, nie przypominające oczywiście wielkiej płyty.

̶  Tańsza technologia pozwoli obniżyć koszty podkreśla Konrad Płochocki dyr. generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przypomina, że budynki z 2005 r. , nie wyposażone w nowoczesne i bardzo drogie elementy, nadal się doskonale sprawdzają i są poszukiwane na rynku.
 
W  2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie Plus mają dostać klucze do mieszkań.

Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje też lepszą dostępność mieszkań komunalnych, a także wsparcie dla osób, które chcą oszczędzać na własne lokum.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: Mieszkanie po 30 latach za pół ceny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 14:43
Program Mieszkanie plus przewiduje wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem na państwowych gruntach i indywidualne konta dla oszczędzających na własne lokum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Program Mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 13:40
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą „Narodowego Programu Mieszkaniowego”. Czy program Mieszkanie Plus rozwiąże problemy mieszkaniowe Polaków? O tym w  Pulsie Gospodarki mówili Mariusz Adamiak z PKO BP i Adam Czerniak z Polityki Insight oraz Szkoły Głównej Handlowej, a także Maciej Stańczuk z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Mieszkanie Plus a deweloperzy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:50
Przyjęty przez rząd program Mieszkanie Plus to odpowiedź na niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe Polaków. W Polskim Radiu 24 o rodzimym rynku nieruchomości mówił Filip Kowalik, dziennikarz „Forbesa”.
rozwiń zwiń