X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rewolucja w służbie zdrowia? Ruszają studia MBA

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:13
Jest szansa, że polskie placówki zdrowia będą lepiej i sprawniej zarządzane. Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa prowadzą rekrutację na pierwszy w polskich uczelniach publicznych program w formule MBA, skierowany do menadżerów ochrony zdrowia.
Audio
  • O nowych studiach dla lekarzy w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Unsplash

Studia skierowane są do osób, które mają już doświadczenie na stanowiskach menadżerskich - mówi profesor Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- To nie są zwykłe studia podyplomowe, są adresowane do osób, które można nazwać mistrzami zarządzania. Mamy nadzieję, że nie tylko szpitale i ZOZ-y, czy inne jednostki opieki zdrowotnej będą zainteresowane tym, ale też administracja publiczna, terenowa, tam również podejmuje się wiele decyzji w zakresie ochrony zdrowia – podkreśla dziekan.

Nowe technologie

Doktor Michał Jakubczyk z SGH, zastępca kierownika programu MBA w ochronie zdrowia podkreśla społeczną rolę ochrony zdrowia.

- Studia są kierowane do pracowników ochrony zdrowia, którzy chcieliby zrozumieć mechanizmy działające na jednostki funkcjonujące w branży ochrony zdrowia, chcieliby nimi zarządzać ze świadomością nowych technologii i nowych metod zarzadzania. Również ze świadomością społecznej roli sektora ochrony zdrowia – mówi pracownik uczelni.

Podstawowe błędy w zarządzaniu

Błędy w zarządzaniu placówkami służby zdrowia widać gołym okiem - mówi profesor Rafał Mrówka kierownik programu MBA-SGH.

- Może to być kwestora komunikacji, czy kwestia relacji z pracownikami i budowania relacji w zespołach. Trudne też wydaje się motywowanie ludzi. Problemy dotyczą nie traktowania pacjenta jak klienta, który ma swoje prawa – przekonuje profesor.

Czy wiadomo, ile zgonów pacjentów spowodowanych jest złą organizacją i złym zarządzaniem?

- Nie znam statystyk dotyczących zgonów związanych ze złym zarządzaniem w placówkach medycznych, ale mogę powiedzieć, że gross zgonów firm związane jest ze złym zarządzaniem. Jesteśmy w stanie spowodować, że przynajmniej te podstawowe błędy nie będą tak często popełniane przez naszych absolwentów - odpowiada profesor Mrówka.

Dobry menadżer

Celem całego przedsięwzięcia jest wykształcenie dobrej kadry i zwiększenie na nią popytu w ochronie zdrowia  - podkreśla profesor Samoliński.

- To nie jest proste, w dalszym ciągu mamy dość tradycyjne podejście. Lekarz ma być dyrektorem, zadłużenie szpitala wynika z tego, że NFZ źle płaci, jak będzie płacił lepiej, to będzie lepsza sytuacja finansowa – tłumaczy.

Studia mają liczyć trzy lub cztery semestry. Będą odbywać się  w systemie weekendowym.

W pierwszym naborze, który ma się zakończyć z pierwszym kwartałem tego roku, przewiduje się przyjęcie w trybie konkursowym 30 studentów.  Całkowity koszt studiów to około 30 tysięcy zł.

Aleksandra Tycner, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak