Gospodarka

Rewolucja w służbie zdrowia? Ruszają studia MBA

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 19:13
Jest szansa, że polskie placówki zdrowia będą lepiej i sprawniej zarządzane. Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa prowadzą rekrutację na pierwszy w polskich uczelniach publicznych program w formule MBA, skierowany do menadżerów ochrony zdrowia.
Audio
  • O nowych studiach dla lekarzy w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Unsplash

Studia skierowane są do osób, które mają już doświadczenie na stanowiskach menadżerskich - mówi profesor Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- To nie są zwykłe studia podyplomowe, są adresowane do osób, które można nazwać mistrzami zarządzania. Mamy nadzieję, że nie tylko szpitale i ZOZ-y, czy inne jednostki opieki zdrowotnej będą zainteresowane tym, ale też administracja publiczna, terenowa, tam również podejmuje się wiele decyzji w zakresie ochrony zdrowia – podkreśla dziekan.

Nowe technologie

Doktor Michał Jakubczyk z SGH, zastępca kierownika programu MBA w ochronie zdrowia podkreśla społeczną rolę ochrony zdrowia.

- Studia są kierowane do pracowników ochrony zdrowia, którzy chcieliby zrozumieć mechanizmy działające na jednostki funkcjonujące w branży ochrony zdrowia, chcieliby nimi zarządzać ze świadomością nowych technologii i nowych metod zarzadzania. Również ze świadomością społecznej roli sektora ochrony zdrowia – mówi pracownik uczelni.

Podstawowe błędy w zarządzaniu

Błędy w zarządzaniu placówkami służby zdrowia widać gołym okiem - mówi profesor Rafał Mrówka kierownik programu MBA-SGH.

- Może to być kwestora komunikacji, czy kwestia relacji z pracownikami i budowania relacji w zespołach. Trudne też wydaje się motywowanie ludzi. Problemy dotyczą nie traktowania pacjenta jak klienta, który ma swoje prawa – przekonuje profesor.

Czy wiadomo, ile zgonów pacjentów spowodowanych jest złą organizacją i złym zarządzaniem?

- Nie znam statystyk dotyczących zgonów związanych ze złym zarządzaniem w placówkach medycznych, ale mogę powiedzieć, że gross zgonów firm związane jest ze złym zarządzaniem. Jesteśmy w stanie spowodować, że przynajmniej te podstawowe błędy nie będą tak często popełniane przez naszych absolwentów - odpowiada profesor Mrówka.

Dobry menadżer

Celem całego przedsięwzięcia jest wykształcenie dobrej kadry i zwiększenie na nią popytu w ochronie zdrowia  - podkreśla profesor Samoliński.

- To nie jest proste, w dalszym ciągu mamy dość tradycyjne podejście. Lekarz ma być dyrektorem, zadłużenie szpitala wynika z tego, że NFZ źle płaci, jak będzie płacił lepiej, to będzie lepsza sytuacja finansowa – tłumaczy.

Studia mają liczyć trzy lub cztery semestry. Będą odbywać się  w systemie weekendowym.

W pierwszym naborze, który ma się zakończyć z pierwszym kwartałem tego roku, przewiduje się przyjęcie w trybie konkursowym 30 studentów.  Całkowity koszt studiów to około 30 tysięcy zł.

Aleksandra Tycner, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także