Gospodarka

Inwestorzy na GPW w dobrych nastrojach, mimo gorszych od oczekiwań informacji z gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 21:16
Piątek przyniósł  inwestorom z Książęcej kolejny dzień wzrostów. Dziś WIG20 atakował poziom 2300 punktów. Ostatecznie do przebicia tej psychologicznej bariery brakło 3 punktu.
Audio
  • O dobrych nastrojach na GPW, mocniejszym złotym i oczekiwaniu na przyszłoroczną debatę wyborczą we Francji, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Dziś WIG20 atakował poziom 2300 punktów. Ostatecznie do przebicia tej psychologicznej bariery brakło 3 punktu.
Dziś WIG20 atakował poziom 2300 punktów. Ostatecznie do przebicia tej psychologicznej bariery brakło 3 punktu. Foto: Materiały prsowe GPW

W sumie indeks największych spółek wzrósł się o 0,58 procent.

Dobrze dziś radziły sobie jednak nie tylko blue chipy. Indeks szerokiego rynku WIG znalazł się o 0,32 procent powyżej poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Nieco mniej optymizmu było za to na mWIG40. Indeks  średnich spółek stracił 0,22 procent.

Jeśli chodzi o te największe, to dziś mieliśmy 10 spółek tracących i 10 zyskująch. Najlepiej wypadły dziś: Asseco (+ 4,18 proc) oraz LPP (+3,43 proc).

Jeszcze więcej - bo ponad 19,5 procent, zyskało Przedsiębiorstwo Elektromontażowe ELKOP SA; Z kolei ponad 15 procent wzrosły akcje spółek: PKP Cargo, Open Finance, Platforma Mediowa Point Group oraz Action.

Dobry sentyment na GPW

Jak komentuje Mateusz Namysł, analityk Domu Maklerskiego Raiffeisen Polbank, od rana na GPW utrzymywał się dobry sentyment, a to dlatego, że rozliczane są kontrakty terminowe na WIG20, i dzięki temu warszawskiemu parkietowi nie przeszkodziły słabsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki, dotyczące produkcji przemysłowej, czy sprzedaży detalicznej.

Na całym rynku zaś nagorzej radziły sobie: Everest Investments S.A (- 20 procent), oraz Mo-BRUK SA (-14,86 procent).

Całkowita wartość obrotu na Rynku Głównym wyniosła  ponad 2 mld 212 i pół miliona złotych, z czego ponad 277 mln wygenerował PKN Orlen, a 220 mln KGHM.

Ostatnie notowanie Enei w WIG20

A dzisiejsza sesja była wyjątkowa nie tylko ze względu na wysokie obroty, ale także dlatego, że po raz ostatni w indeksie WIG20 notowane były akcje Enei. Od poniedziałku jej miejsce zajmie Jastrzębska Spółka Węglowa.

Zmiany zaszły także w indeksie WIG30. Tam, w wyniku  rewizji portfela, Bogdankę zastąpi spółka Kruk.

Ważne wydarzenia w przyszłym tygodniu

To jednak nie jedyne wydarzenia, na które czekają inwestorzy.

Jak wyjaśnia analityk, w przyszłym tygodniu ważne znaczenie będą miały wypowiedzi płynące z Fedu, następna seria publikacji wyników spółek za 2016 r. oraz sondaże po pierwszej debacie kandydatów na prezydenta Francji.

− Im wyższe poparcie odnotuje Marine Le Pen, tym gorzej dla rynków finansowych, mówi gość Polskiego Radia.

Złoty mocniejszy

Dziś na plusie nie tylko giełda, ale także złoty. Obecnie kurs euro wynosi 4 zł 29 groszy. Frank szwajcarski i dolar zaś znalazły się poniżej bariery 4 złotych. I obecnie szwajcarska waluta wyceniana jest na 3,99 zł, a amerykańska na 3,98 zł.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Decyzje Fed wsparły GPW i złotego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 19:12
Sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się kolorem zielonym.
rozwiń zwiń