Gospodarka

Od nowego roku szkolnego programowanie wchodzi do szkół. Czy nauczyciele sa przygotowani?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 17:54
Od nowego roku szkolnego uczniowie będą poznawać podstawy programowania.
Audio
  • Od nowego roku szkolnego uczniowie będą poznawać podstawy programowania. Czy nauczyciele są na to przygotowani a szkoły mają odpowiednie łącza internetowe, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /.
Od nowego roku szkolnego uczniowie będą poznawać podstawy programowania.
Od nowego roku szkolnego uczniowie będą poznawać podstawy programowania. Foto: Pixabay

Naukę wprowadzono na całym etapie edukacji - od pierwszych klas szkoły podstawowej po liceum, technikum lub szkołę branżową.

Będzie też więcej zajęć z informatyki.

Nie chodzi o to, by wykształcić rzeszę programistów, ale przede wszystkim by nauczyć logicznego myślenia i kreatywności.

Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa edukacji, podkreśla, że zależy im na rozwoju umiejętności i przetestowaniu najlepszych rozwiązań.

Nie każdy musi zostać programistą

− Uczniowie będą się uczyć m.in. układania poleceń w sekwencję, która np. poruszy obiekt na ekranie komputera, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

I dodaje, że przecież nie każdy zostanie programistą, ale na pewno będzie się orientował jakim prawami ta sfera się rządzi, a ci, którzy będą chcieli, będą tworzyć aplikacje. 

Czy nauczyciele są przygotowani do nauki nowej nauki?

W ramach pilotażu przeszkolono 26 tys. nauczycieli. Własne inicjatywy prowadzą też organizacje pozarządowe i firmy technologiczne.

Nauczyciele też potrzebują nauki
Jak mówi Krzysztof Jaworski z programu Mistrzowie Kodowania, nauczyciele - aby wprowadzić uczniów w świat programowania - sami potrzebują  wsparcia i czasu.
Przygotowanie kadry do zajęć z informatyki musi zająć trochę czasu
I wyjaśnia, że na pewno część nauczycieli już sobie radzi z informatyką, ale część – stawia dopiero pierwsze kroki.
−Sprawy nie można załatwić po jednym szkoleniu, gdyż aby się dobrze poruszać w tematyce, to nauczyciel, a także uczniowie, muszą być włączeni w pewien proces, który wymaga też czasu, mówi ekspert.

Problemem są też warunki do prowadzenia takich zajęć, różne w każdej szkole.
− I nie dotyczy to tylko gmin wiejskich, te często mają lepsze zaplecze sprzętowe od szkół w niektórych miastach, mówi gość Polskiego Radia.

Mamy jeszcze problem z dostępem do internetu

− Obecnie dostęp do internetu w szkole nie jest rzeczą oczywistą, ale to też ma się zmienić- dodaje Rafał Lew Starowicz z ministerstwa.
Jak zapewnia, w ciągu najbliższych trzech lat każda szkoła zostanie podłączona do internetu o przepustowości bazowej 100 megabitów na sekundę

− Do tej pory tylko jedna trzecia szkół posiada łącze powyżej 30 megabitów, mówi gość radiowej Jedynki.

W dalszym ciągu będą prowadzone też szkoleni nauczyciele. Nauka programowania z prawdziwego zdarzenia w wielu szkołach może będzie więc możliwa za dwa trzy lata.

Nauczyciele mogą korzystać z bezpłatnych materiałów do nauki programowania, między innymi na stronie programowanie.men.gov.pl.

Pomocą dla szkół może być też stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej robot Photon.
Jego pierwsze egzemplarze trafią do szkół pod koniec września.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak