Gospodarka

Młodzi zaczną kupować obligacje skarbowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:15
W tym tygodniu na rynku pojawiły się nowe trzymiesięczne obligacje skarbowe, jakich wcześniej nie było. Tak krótki termin wykupu może zachęcić młode osoby do tej formy oszczędzania, przewiduje w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
Audio
  • O nowych obligacjach skarbowych mówił w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nowa krótkoterminowa obligacja, może cieszyć się sporym zainteresowaniem.
Nowa krótkoterminowa obligacja, może cieszyć się sporym zainteresowaniem.Foto: Nattapol Sritongcom/Shutterstock.com

Są to trzymiesięczne papiery skarbowe, czyli na bardzo krótki okres. Oprocentowanie tych obligacji wynosi w skali roku 1,5 proc. To niewiele, ale często będzie to wyższe oprocentowanie od średnich lokat bankowych. Nowa krótkoterminowa obligacja, może cieszyć się sporym zainteresowaniem, przewiduje w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Jak mówi, taki krótki termin wykupu może zachęcić młode osoby do oszczędzania na obligacjach.

- Problemem Ministerstwa Finansów jest to, że głównie takie obligacje skarbowe kupują osoby starsze. Jeżeli spojrzymy na to, kto je dotychczas kupował, to są to głównie osoby po 50. roku życia. 76 proc. osób, które zakupiły je w tym roku, to są ci, którzy przekroczyli 50. rok życia. Ministerstwu pewnie zależało też na tym, żeby i młodsi kupowali te obligacje. Młodsi jednak nie mają tak ustabilizowanej sytuacji, jak starsi, a dotychczas najkrótszy okres takich obligacji, to były 2 lata. Teraz, jak mamy te 3 miesiące, jest wreszcie szansa na to, że również młodsze osoby zainteresują się tymi obligacjami – uważa ekspert.

Ten rok na rynku obligacji może być rekordowy 

Tym bardziej, że w ostatnich latach mamy boom na obligacje. Polacy bardzo chętnie kupują obligacje skarbu państwa, a ten rok może być pod tym względem rekordowy.

- Jest szansa na to, że pobijemy zainteresowanie z 2008 roku, który dotychczas był rekordowy, jeżeli chodzi o obligacje skarbowe. Jest też bardzo duże zainteresowanie obligacjami przedsiębiorstw. Zaletą jest to, że mamy wyższe jeszcze oprocentowanie, w wielu przypadkach 4 – 6 proc. Płyną więc tam pieniądze wypłacane z lokat, gdzie oprocentowanie jest dużo niższe – zwraca uwagę Jarosław Sadowski.

Gdzie najwyższe oprocentowanie? 

Jednak obligacje korporacyjne wiążą się z dużym ryzykiem. Inaczej jest w przypadku obligacji skarbowych - tu nasze środki są bezpieczne. Spośród nich najbardziej atrakcyjne oprocentowanie mają obligacje 500 plus - czyli Rodzinne Obligacje Skarbowe z terminem wykupu za 6 i 12 lat.

- Oprocentowanie jest tutaj akurat najwyższe. W przypadku 12-letnich obligacji w pierwszym roku 3,2 proc. Potem inflacja plus 2 proc., czyli przy obecnym poziomie inflacji nawet ponad 4 proc. można uzyskać na takich obligacjach. Ale one są bardzo długo terminowe. Wadą jest też to, że nie możemy wpłacić za dużo, co miesiąc tylko tyle, ile otrzymaliśmy właśnie w ramach tego świadczenia. Przy tym poziomie bezpieczeństwa, które mamy na obligacjach skarbowych, to ten poziom 3,2 proc. czy nawet ponad 4 proc. w kolejnym roku to jest naprawdę bardzo dużo, więc tym też warto się zainteresować i może od razu nie wpłacimy jakieś bardzo wysokiej kwoty, ale może to być dobre rozwiązanie dla długoterminowego oszczędzania – mówi ekspert.

Takich barier ilościowych nie ma przy zwykłych obligacjach. Warto podkreślić, że aby kupić obligacje skarbową i zacząć oszczędzać w taki sposób, wystarczy mieć jedynie 100 złotych.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obligacje korporacyjne mogą być alternatywą dla lokat. Bardziej ryzykowne, ale i bardziej zyskowne

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 20:40
Na rynku niskich stóp procentowych inwestorzy szukają innych, bardziej atrakcyjnych form korzystnego zarabiania pieniędzy. Takim potencjalnie zyskownym produktem finansowym mogą być obligacje korporacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:52
Obligacje oszczędnościowe są coraz popularniejsze wśród Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 października na rynku nowe obligacje. Jakie będzie oprocentowanie?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:00
Od 1 października na rynku finansowym pojawi się nowy produkt dla tych, którzy chcą oszczędzać - obligacje OTS, czyli „Oszczędnościowa Trzymiesięczna Stałoprocentowa”.
rozwiń zwiń