X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska start-upowym zagłębiem? Na razie możemy się uczyć od Izraela

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:15
Podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki jako jeden ze wzorów dla polskiej gospodarki stawiał izraelską innowacyjność. Ten 8,5-milionowy kraj w przeliczeniu per capita ma największą na świecie wartość inwestycji technologicznych, największa liczbą  naukowców, specjalistów i patentów. Sektor technologiczny tworzy aż 18 proc. rocznego dochodu narodowego i 30 proc. wartości eksportu.
Audio
  • O izraelskim ekosystemie start-upów mówiły w radiowej Jedynce: Shira Goldblum i Daniela Kandel z pozarządowej organizacji Start-Up Nation Central (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Start-upy działajace w ramach programu The Bridge by Coca-Cola, Tel Awiw
Start-upy działajace w ramach programu The Bridge by Coca-Cola, Tel AwiwFoto: Ido Weisman

Izraelski ekosystem start-upów, czyli początkujących firm, skupionych na rozwoju nowoczesnych technologii, jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie. Jeden start-up przypada średnio na 1,5 tys. mieszkańców - to prawie dwa i pół razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Na sukces Izraela składa się kilka czynników, mówi Shira Goldblum z pozarządowej organizacji Start-Up Nation Central.


Shira Goldblum Shira Goldblum

- Mamy ducha przedsiębiorczości, którego zawdzięczamy temu, że nasz kraj zbudowany jest przez imigrantów. Ważnym elementem są także Siły Obronne Izraela. Mamy wysoki poziom innowacyjności, tworzymy stabilne warunki do inwestowania pieniędzy – wyjaśnia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 

Otoczenie przyjazne początkującym przedsiębiorcom

W rozwijaniu tego przyjaznego dla początkujących przedsiębiorców klimatu pomaga Start-up Nation Central, która łączy ze sobą największe globalne firmy, agendy rządowe i inne organizacje ze start-upami.

- Przedstawiamy im start-upy i innowacyjne firmy, które działają w Izraelu. Pokazujemy modele innowacji, które realizujemy w naszym ekosystemie. Drugim ważnym składnikiem jest wyszukiwarka Star-up Nation Finder, czyli darmowa platforma, która mapuje izraelski ekosystem – tłumaczy ekspertka.

Polska 20 - 25 lat za Izraelem

Izrael rozwija swój ekosystem od 1993 roku. Polska - jak mówi Daniela Kandel ze Start-up Nation Central - jest obecnie na podobnym etapie jak jej kraj 20 - 25 lat temu.


Daniela Kandel Daniela Kandel

- Polska jest na bardzo wczesnym etapie rozwijania swojego ekosystemu. Jest on wciąż nieco chaotyczny. Musicie także popracować nad kulturą organizacyjną, która jest znacznie bardziej korporacyjna niż w Izraelu.  Problemem jest także słaba współpraca z nauką, czy kwestia komercjalizacji. To wszystko nie tworzy jeszcze jednego spójnego systemu – wylicza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Potrzebna zmiana mentalności

Poza tym - jak dodaje Daniela Kandel - musimy także nieco zmienić naszą mentalność. Otworzyć się na innych, bardziej ufać naszym potencjalnym partnerom biznesowym.

-  Wasze firmy mają bardzo duże zasoby wiedzy, np. dotyczącej tego, jak działają inne rynki. One muszą się otworzyć. Muszą zrozumieć, że im więcej dajesz, tym więcej dostajesz, tym większą wartość możesz stworzyć i szybciej rosnąć – podkreśla ekspertka.

A gdy to już się uda, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby Polska stała się start-upowym zagłębiem. I nie są to puste słowa, bo  wypowiadane są one przez ludzi z kraju, który określany jest mianem fabryki nowoczesnych technologii.

W Polsce, która pod względem ludności jest 4 razy większa od Izraela, działa około 3 tys. startupów. W Izraelu jest ich ponad 5 tysięcy.

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael drugą Doliną Krzemową

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:40
Izrael staje się drugą Doliną Krzemową. Wszystko dzięki ogromnym pieniądzom inwestowanym w innowacje naukowe oraz powstającym w całym kraju coraz to nowym start-upom. To niewielkie, prężne firmy, przeważnie z branży IT, dopiero szykujące się na podbój rynku, cechujące się wielkim potencjałem. W tej chwili w Izraelu jest ich aż 5 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelskie technologie i start-upy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 14:36
Dobre wykształcenie, wsparcie rządu i odpowiednie inwestycje - to czynniki, które sprzyjają innowacyjności, przypominają eksperci z Izraela. Wzięli oni udział w specjalnym seminarium „Otwórzcie drzwi na izraelskie innowacje”, zorganizowanym w stolicy Dolnego Śląska przez Politechnikę Wrocławską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelczycy mistrzami start-upów. Jak to robią?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 20:13
Na VII Forum Młodych Przedsiębiorców w Warszawie doświadczeniami z polskimi start-upowcami dzielili się ich izraelscy koledzy.
rozwiń zwiń