Gospodarka

Wyższa emerytura jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:05
Wszystko dzięki możliwości ponownego przeliczenia świadczenia przez ZUS. Ponownie możemy przeliczyć zarówno stare jak i tak zwane nowe emerytury - tłumaczy Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Audio
  • O możliwości podwyższenia świadczenia emerytalnego w audycji ZUS dla biznesu mówi Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Jeśli przeoczyliśmy jakiś dokument, który potwierdza nasze zatrudnienie w jakimś okresie, jest szansa na podwyżkę
Jeśli przeoczyliśmy jakiś dokument, który potwierdza nasze zatrudnienie w jakimś okresie, jest szansa na podwyżkęFoto: Glow Images/East News

- Zarówno jedne emerytury, jak i drugie emerytury można przeliczać, jeśli są ku temu podstawy. Jeśli dana osoba ma ustaloną emeryturę na starych zasadach i obecnie pracuje, bądź odnalazła jakiś stary dokument, który może mieć wpływ na przyznanie jej świadczenia, to powinna jak najszybciej udać się do oddziału ZUS, z zapytaniem, czy można podwyższyć emeryturę – wyjaśnia rozmówczyni.

Jakie dokumenty są ważne?

Jeśli przeoczyliśmy jakiś dokument, który potwierdza nasze zatrudnienie w jakimś okresie, jest szansa na podwyżkę. Można znaleźć dokumenty pracownicze nawet tych firm, które już od dawna nie istnieją.

- W przypadku starych emerytur, dokumentami, które mogą mieć wpływ na podwyższenie emerytury są to świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, może być zaświadczenie z uczelni. Jeśli chcemy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia, wówczas musimy przedłożyć do ZUS-u świadczenie o wysokości osiąganego przychodu. Jest to najczęściej dokument ZUS RP -7 – przypomina specjalistka.

Nowe emerytury działają inaczej

Inaczej jest przy przeliczaniu nowych emerytur. Wówczas doliczamy tylko składki, dlatego wystarczy złożyć wniosek o przeliczenie składek bez żadnych dokumentów.

- Składki przekazywane przez pracodawcę lokowane są na naszym indywidualnym koncie emerytalnym, a zatem nie jest już wymagany żaden papierowy dokument – tłumaczy gość.

Czy to się opłaca?

O ponownym przeliczeniu słyszała nasza słuchaczka - pani Jadwiga  -   ma jednak w związku z tym wątpliwości. -  Chciałabym przeliczyć emeryturę, ale nie wiem, czy mi się to opłaca? Co się stanie, gdy okaże się, że przeliczenie jest dla mnie niekorzystne – pyta.

Emerytura nie będzie niższa

Przy niekorzystnym przeliczeniu nie będzie przyznawana niższa emerytura - wyjaśnia Wiesława Lempska. Tutaj zasada jest prosta - automatycznie będzie wypłacana ta korzystniejsza kwota.

- Jeśli osoba zainteresowana przedłoży jakikolwiek dokument, z którego jest szansa na przeliczenie emerytury, to zostanie on przeliczona, będzie doliczony odpowiednio staż pracy, bądź zmieniona podstawa wymiaru i wówczas emerytura będzie wyższa. Jeśli by się okazało, że ten dokument nie wnosi nić do wysokości świadczeń, to ZUS nie obniży emerytury – dodaje.

A więcej informacji na ten temat na stronie www.zus.gov.pl i na naszym portalu  w.gospodraka.polskieradio.pl

Justyna Golonko, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz kłopoty z ZUS? Pomoże doradca ds. ulg i umorzeń

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 11:09
Już od jutra w kolejnych oddziałach ZUS firmy borykające się z kłopotami finansowymi będą mogły skorzystać ze wsparcia doradcy ds. ulg i umorzeń - tłumaczy Marcin Górecki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń