Gospodarka

ZUS dla Ciebie: jak otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 10:06
Dziś zajmiemy się tematem renty z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do tego świadczenia przysługuje osobie ubezpieczonej, która ma orzeczoną niezdolność do pracy, wyjaśnia Wiesława Lempska z Centrali ZUS.
Audio
  • O tym jak otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy w radiowej Jedynce tłumaczy Wiesława Lempska z Centrali ZUS (Szczerbak Elżbieta, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana na stałe, ale nie zawsze
Renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana na stałe, ale nie zawszeFoto: Pixabay

- Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy ubezpieczony musi spełnić trzy warunki. Musi posiadać orzeczoną niezdolność do pracy. Niezdolność do pracy jest częściowa lub całkowita, jest to uzależnione od tego jak orzeknie lekarz orzecznik lub komisja lekarska w ZUS-ie – wyjaśnia ekspertka.

Okres składkowy i nieskładkowy

Kolejny warunek jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o takie świadczenie, to wymagany okres składkowy i nieskładkowy w zależności od wieku, w którym ta niezdolność powstała.

- Przykładowo, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 roku wówczas należy udowodnić pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy, określony w przepisach ustawy emerytalnej w artykule 6 i 7. Kolejnym, i trzecim warunkiem do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy jest to by ta niezdolność powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych wymienionych w ustawie emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od powstania tych okresów – tłumaczy.

Jak długo dostajemy rentę?

Taka renta z tytułu niezdolności do pracy może być przyznana na stałe, ale nie zawsze.

- Może być też renta okresowa, to zależy od tego jakie orzeczenie wyda lekarz orzecznik lub komisja lekarska - podkreśla ekspertka.

Czy można dorabiać?

Mamy też pytanie od słuchacza: Otrzymałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy pomimo tego mogę sobie jakoś dorobić?

Pobierając rentę z tytułu niezdolności do pracy można pracować, odpowiada Wiesława Lempska, jednak warto pamiętać o limitach.

- Aby otrzymywać rentę w pełnej wysokości należy pilnować się limitów zarobków. Pierwszy próg to 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia,  nie przekraczając tej kwoty możemy otrzymywać całą rentę z tytułu niezdolności do pracy. Drugim limitem jest 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, powyżej tej kwoty renta zostanie wstrzymana. Natomiast, jeśli będziemy osiągać przychody między 70 proc. a 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas renta będzie zmniejszona – tłumaczy.

I jeszcze jedna uwaga

- Jeśli podejmujemy zatrudnienie, należy o tym fakcie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Również po zakończeniu każdego roku kalendarzowego należy dostarczyć zaświadczenie, które będzie informowało jaki przychód za rok poprzedni osiągnęliśmy i ZUS rozliczy na z osiąganych przychodów – dodaje.

Należy też pamiętać, że do wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy trzeba dołączyć niezbędne dokumenty. Ich lista, w tym wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy znajdziemy na stronie www.zus.pl

Elżbieta Szczerbak, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także