Gospodarka

Fed

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 13:26
Fed, czyli System Rezerwy Federalnej, albo potocznie Rezerwa Federalna, to amerykański bank centralny. Ustala on przede wszystkim stopy procentowe i prowadzi politykę pieniężną w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Czym jest Fed, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Głównym podmiotem Fed jest Komitet Otwartego Rynku (FOMC), który zbiera się raz na sześć tygodni i podejmuje decyzje, w jaki sposób prowadzić politykę pieniężną.

W skład FOMC wchodzi 12 członków, przy czym wymieniają się oni na posiedzeniach rotacyjnie, czyli nie wszyscy uczestniczą równocześnie w posiedzeniu decyzyjnym, część z nich tylko się przysłuchuje i nie podejmuje w tym czasie decyzji.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele zarządu, którzy są wyznaczani przez prezydenta oraz  szefowie banków regionalnych.  Poza bowiem Rezerwą Federalną centralną Stany Zjednoczone mają kilka oddziałów regionalnych Fedu.

Mandat Fed, czyli cel prowadzenia amerykańskiej polityki pieniężnej, jest inny niż w większości krajów wysoko rozwiniętych. Tu ten cel jest podwójny. Z jednej strony Fed, podobnie jak np. NBP musi dbać o inflację, by była ona na odpowiednio niskim poziomie, z drugiej zaś strony musi też dbać o to, by także stopa bezrobocia utrzymała się na odpowiednio niskim poziomie. Jest to ewenement na skalę światową.

Elżbieta Szczerbak


Zobacz więcej na temat: fed USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

FED podniósł stopy procentowe. "Będzie trudniej namówić inwestorów do pozostania"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 13:27
Najpotężniejszy bank centralny świata po raz pierwszy od roku i drugi raz w ciągu ostatnich 10 lat podniósł stopy procentowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członkowie Fed o „stopniowych” podwyżkach stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 20:58
Niemal wszyscy członkowie Fed wskazali w trakcie posiedzenia, iż istnieje ryzyko rewizji w górę ich prognoz dla gospodarki z uwagi na perspektywy luzowania fiskalnego w Stanach Zjednoczonych - napisano w protokole z grudniowego posiedzenia Fed. Dodano, iż podwyżki stóp powinny być "stopniowe".
rozwiń zwiń