Gospodarka

Realna stopa procentowa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:23
Realna stopa procentowa to nominalna stopa procentowa po uwzględnieniu inflacji.
Audio
  • Czym jest realna stopa procentowa, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Nominalne stopy procentowe ustalają banki centralne. Obecnie referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 proc. i jest to w uproszczeniu koszt kapitału - przypomina Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku. - Jeśli mamy niską inflację, czy wręcz deflację, wówczas realna stopa procentowa jest dodatnia. Na początku 2017 roku inflacja przyspiesza, mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy realna stopa procentowa jest ujemna. Ma to wpływ na posiadaczy kapitału i osoby, które lokują swoje środki w banku, ale też na posiadaczy kredytów.

Ujemne stopy procentowe są niekorzystne dla osób wpłacających środki do banku. Przykładowo - podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5 proc. W 2016 roku inflację mieliśmy momentami w okolicach zera. Jeślibyśmy wpłacili środki do banku na rok, to realnie uzyskalibyśmy 1,5 proc. W tym momencie, gdy inflacja zbliża się do 2 proc., to realnie dostaniemy po roku mniej - tłumaczy analityk.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku osób zaciągających kredyty. - Zaciągając kredyt musimy mieć świadomość, że prawdziwym kosztem dla nas nie jest oprocentowanie kredytu, ale wartość oprocentowania po uwzględnieniu inflacji. A więc gdy inflacja rośnie, automatycznie zmniejsza się nasz koszt, czyli oprocentowanie pomniejszone o inflację.

Karolina Mózgowiec


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego w Europie są małe szanse na wzrost stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 09:32
Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji - tak analitycy, z którymi rozmawiała PAP, komentują czwartkowe decyzje EBC. Ich zdaniem tzw. polityka "luzowania ilościowego" zostanie utrzymana być może nawet w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Glapiński: w tym roku wzrost PKB zbliżony do 3,5-3,6 proc. Na razie stopy procentowe bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 07:32
Dynamika PKB w 2017 r. w Polsce będzie zbliżona do 3,5-3,6 proc. rok do roku - powiedział w środę Adam Glapiński, prezes NBP. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych NBP na środowym posiedzeniu.
rozwiń zwiń